Zemědělci nezruší protesty, které plánují na příští středu 22. května do Prahy. Ke odvolání úterní demonstrace ve čtvrtek přistoupily například odbory, protože chtějí přispět ke zklidnění situace po středečním pokusu o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica. Zemědělský svaz dnes na dotaz ČTK uvedl, že přípravy protestů trvaly velmi dlouho a s jejich uskutečněním zemědělci nadále počítají.
Prezident Agrární komory Jan Doležal už dříve řekl, že by protesty měly být masivní a nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) reagoval, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.
Českomoravská konfederace odborových svazů ve čtvrtek zrušila demonstraci, která se měla konat v úterý 21. května na pražském Malostranském náměstí. Odboráři na ní chtěli protestovat proti záměrům vlády v zákoníku práce či důchodech. Akci ale po konzultacích se svými slovenskými kolegy zrušili, protože chtějí přispět ke zklidnění situace po pokusu o atentát na Fica.
Středeční demonstrace zemědělců začne v 09:00 protestní jízdou zemědělských strojů, skončí ve 13:00. Okruh bude podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy větší než při předchozích demonstracích, povede i kolem ministerstva zemědělství, které sídlí na Těšnově. Pýcha očekává, že do Prahy přijedou stovky kusů zemědělské techniky a tisíce zemědělců.
Předseda zároveň už dříve uvedl, že protestující chtějí problémy, kterým čeští zemědělci čelí, přiblížit i lidem. Proto uspořádají od 11:00 do 18:00 na Letenském náměstí happening pro veřejnost, kde bude možné podepsat petici na podporu českých zemědělců. Dále podle Pýchy nabídnou vzdělávací program. Třetí část protestů začne ve 14:00 v době zasedání vlády před úřadem vlády.
V Česku se zemědělské protesty naposledy uskutečnily 20. března, kdy na silnice v regionech i k hranicím vyjelo více než 1600 traktorů a další techniky. V Praze demonstrovali zemědělci 7. března, podle mluvčí Agrární komory se této akce zúčastnilo 3000 až 4000 zemědělců a 1000 zemědělských strojů. Na 4. června jsou naplánovány protesty v Bruselu i v dalších zemích EU. Pýcha očekává, že se do evropského protestu zapojí i čeští farmáři.