Zelenskyj označil Putinovy podmínky k jednání za ultimátum

Požadavek na stažení ukrajinských vojsk z východu a jihu Ukrajiny, který dnes ruský prezident Vladimir Putin označil jako podmínku pro zahájení rozhovorů s Kyjevem, je ultimátum. V rozhovoru s italskou stanicí Sky News to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj Putin postupuje jako někdejší nacistický diktátor Adolf Hitler a bude stupňovat své požadavky, protože jeho cílem je zisk i dalších ukrajinských regionů.

„Tyto vzkazy jsou ultimátum,“ řekl Zelenskyj na otázku, co si myslí podmínce, kterou dnes zmínil Putin. Ani přistoupení na tuto podmínku by totiž podle Zelenského Putina nezastavilo. „On (Putin) chce tu část našich území, které okupuje (Rusko), ale i další část, která okupována není,“ uvedl Zelenskyj.

Podle Zelenského Putin používá podobnou taktiku, jako Hitler, který při vyjednávání se západními zeměmi stupňoval své požadavky. „Těmto vzkazům nesmíme důvěřovat, protože Putin jde stejnou cestou. Nyní mluví o čtyřech regionech, dříve mluvil o Krymu a Donbasu,“ připomněl Zelenskyj, který považuje ruského prezidenta za novou tvář nacismu.

Putin o podmínkách mluvil krátce před zahájením mírové konference ve Švýcarsku, na kterou nebylo Rusko pozváno. Zasedání se uskuteční o víkendu a podle dřívějších informací se ho zúčastní na 90 delegací. Cílem setkání je mimo jiné najít způsob, jak v budoucnu do mírového procesu zapojit obě strany.

Putin označil stažení ukrajinských sil z části Ukrajiny za podmínku k jednání

Putin podle agentury TASS označil stažení ukrajinských vojáků z východu a jihu Ukrajiny za podmínku pro rozhovory s Kyjevem. Ukrajinské jednotky musí podle šéfa Kremlu opustit Doněckou, Luhanskou, Chersonskou i Záporožskou oblast, tedy regiony, které Rusko částečně okupuje. Jakmile Kyjev začne vojska stahovat a zaváže se nevstoupit do NATO, Moskva přeruší palbu a bude připravena k jednání, cituje TASS ruského vůdce. Putinovy podmínky nejsou seriózním pokusem o nalezení dohody na smíru, řekl agentuře Reuters poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

  Joe Biden byl zvolen prezidentem USA, Trump jeho výhru odmítá

Putin se dnes k možnosti jednání s Ukrajinou vyjádřil na setkání s vedením ruského ministerstva zahraničí, učinil tak krátce před začátkem mezinárodního summitu o míru na Ukrajině, který se bude o víkendu konat ve Švýcarsku, a očekává se na něm účast devíti desítek zemí a organizací. Moskva na něj pozvaná nebyla. Cílem setkání je mimo jiné najít způsob, jak v budoucnu do mírového procesu zapojit obě strany.

Ukrajina se brání ruské vojenské agresi už 842 dní a invazní síly ovládají přibližně pětinu ukrajinského území – části Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti, které ovšem nemají pod kontrolou celé. Kromě toho Moskva v roce 2014 anektovala v rozporu s mezinárodním právem ukrajinský poloostrov Krym.

„Ukrajinská vojska musí být zcela stažena z Doněcké a Luhanské lidové republiky, Chersonské a Záporožské oblasti. Upozorňuji: z celého území těchto oblastí v jejich administrativních hranicích,“ prohlásil šéf Kremlu, přičemž v prvních dvou případech použil termíny, které Moskva používá pro ukrajinskou Doněckou a Luhanskou oblast. Takzvaná Doněcká lidová republika (DNR) a Luhanská lidová republika (LNR) jsou mezinárodně neuznané proruské separatistické útvary, které Moskva nejprve podporovala a po rozsáhlé invazi na Ukrajinu se je rozhodla anektovat.

Podle TASS šéf Kremlu stanovil celkem čtyři podmínky pro jednání s Ukrajinou: kromě stažení ukrajinských vojáků ze čtyř ukrajinských oblastí a formálního slibu Kyjeva nevstoupit do NATO Moskva požaduje také neutrální a bezjaderný status Ukrajiny a zrušení všech západních sankcí proti Rusku. Podle agentury AP zmínil Putin i omezení ukrajinských ozbrojených sil a ochranu zájmů rusky mluvícího obyvatelstva země.

Podoljak v reakci na síti X napsal, že Moskva nepřišla s žádnými novými „mírovými návrhy“. „Vyslovil pouze ‚standardní agresorskou sestavu‘, která zazněla už mnohokrát,“ napsal prezidentský poradce. „Návrh Ruska vypadá takto: 1. Dejte nám svá území. 2. Vzdejte se své suverenity… 3. Zůstaňte nechráněni (žádné členství v aliancích). 4. Zrušte (spolu se západními zeměmi) všechny sankce zcela a hned, abychom mohli naplnit naši militarizovanou ekonomiku a více investovat do informačních provokací po celém světě. 5. Urychleně napravme ‚ne/selhání‘ Ruska na úkor Ukrajiny,“ dodal Podoljak, podle něhož Rusko ve skutečnosti válku ukončit nechce.

  Rusko stále agresivněji ostřeluje Kyjev, upozornil vysoký činitel USA

Agentura Reuters poznamenala, že Putinovy podmínky jsou zcela v rozporu s tím, co požaduje Ukrajina. Kyjev už dříve uvedl, že mír může být založen pouze na úplném stažení ruských invazních sil z ukrajinského území a na obnovení ukrajinské celistvosti. Také agentura AP píše, že podmínky Moskvy budou pro Ukrajinu nepřijatelné a připomíná mimo jiné její záměr vstoupit do NATO. Putinovo vyjádření představuje moment, kdy jasně stanovil své podmínky pro ukončení války, ale neobsahuje žádné nové požadavky, podotkla AP. Kreml už dříve uvedl, že Kyjev by měl uznat ruské územní zisky a upustit od své snahy o vstup do NATO.

Putin, na jehož příkaz před více než dvěma roky Rusko rozpoutalo největší konflikt v Evropě od druhé světové války, během svého dnešního jednání s představiteli ruské diplomacie také řekl, že se svět přiblížil k bodu, odkud není návratu. K současnému mimořádně nebezpečnému stavu podle něj vedl egoismus a arogance západních států. Šéf Kremlu podle agentury Reuters také prohlásil, že současný západní model globální bezpečnosti se zhroutil a je třeba najít způsob, jak spolupracovat s Ruskem. Podle Putina je prý čas diskutovat o novém systému bezpečnosti, Rusko je podle jeho slov otevřené diskusi se všemi, včetně NATO.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com