Šéf kontrarozvědky SRN: Rusko je v Německu aktivní jako za studené války

g-switch.org

Rusko je v současné době v Německu stejně aktivní, jako tomu bylo za studené války. V rozhovoru s listem Welt am Sonntag to prohlásil šéf německé kontrarozvědky Thomas Haldenwang.

„Vidíme, že Rusko výrazně zvýšilo své aktivity, takže nyní dosáhly úrovně, jakou známe jen z dob studené války,“ řekl šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), který funguje jako německá civilní kontrarozvědka.

Rusko má v Německu podle Haldenwanga „velmi komplexní zájem o téměř všechny politické oblasti“. „Jeho metody jsou čím dál tvrdší a prostředky brutálnější,“ dodal. Připomněl mimo jiné vraždu Gruzínce v Berlíně v roce 2019, z níž německá prokuratura podezírá ruské tajné služby.

Také šéf Spolkové zpravodajské služby (BND) Bruno Kahl varoval před zeměmi, jako jsou Rusko a Čína. „Jejich přístup je tvrdší a nelítostnější, své zájmy prosazují otevřeněji než dřív,“ řekl nedělníku Welt am Sonntag.

Upozornil přitom, že některé státy začaly využívat při zvyšování svého vlivu nové prostředky, například „rouškovou a vakcínovou diplomacii“.

Haldenwang rovněž zopakoval své dřívější tvrzení, že největším ohrožením bezpečnosti a demokracie v Německu je pravicový extremismus a terorismus. Velké obavy podle něj vzbuzuje pravicová extremistická propaganda na internetu. Zároveň je možné pozorovat nový druh násilí spojeného s levicovým extremismem, dodal.

Autor: ČTK
  EMA nemůže zaručit, že schválí vakcínu Pfizeru-BioNTechu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *