USA upřednostní dodávky raket na Ukrajinu před jinými státy

Spojené státy odloží některé vojenské dodávky do jiných zemí a upřednostní Ukrajinu bránící se ruské invazi, oznámil mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. Půjde především o rakety do systémů protivzdušné obrany Patriot a do systémů NASAMS. Jiné země dodávky dostanou, byť se zpožděním, uvedl Kirby, který rozhodnutí označil za „obtížné, ale nutné“, píší agentury.

O posílení ukrajinské protivzdušné obrany požádal své spojence v posledních týdnech několikrát prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj. Minulý týden ruský raketový útok na Kryvyj Rih zabil devět lidí a dalších 29 zranil. Americký ministr obrany Lloyd Austin o den později vyzval partnerské země Ukrajiny, aby jí poskytly další systémy protivzdušné obrany. Ta je podle Austina nyní hlavní prioritou, na kterou se USA zaměřují.

Dodání nejen raket, ale i obranných systémů oznámily tento měsíc Itálie se systémem středního a dlouhého dosahu SAMP/T, Německo dodalo komplety Iris-T a potvrdilo dodání třetího Patriotu a Rumunsko dnes oznámilo dodávku Patriotu na Ukrajinu pod podmínkou, že jej spojenci Bukurešti nahradí podobným systémem.

Ukrajina čelí ruské invazi už více než dva a čtvrt roku. Invazní vojska svými vzdušnými útoky už od prvního roku války necílí jen na vojenské cíle, ale i na civilní a energetickou infrastrukturu.

ČTK

  Šéf MAAE přijel do okupované Záporožské jaderné elektrárny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com