ANO vystoupí z frakce Renew Europe i z evropské strany ALDE

seznamzpravy.cz

Hnutí ANO vystoupí z liberální frakce Renew Europe v Evropském parlamentu (EP) i z evropské strany ALDE. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to oznámil předseda hnutí Andrej Babiš. V dosavadní frakci by podle něj ANO nemohlo plnit svůj program. O postoji hnutí rozhodlo ve čtvrtek předsednictvo ANO, které v nedávných volbách získalo sedm europoslaneckých mandátů. Podle šéfky frakce Valérie Hayerové je odchod ANO z Renew Europe dlouho očekávaným rozvodem. Jak dodala na sociální síti X, ANO zvolilo populistickou cestu neslučitelnou s hodnotami a identitou liberálů.

Hnutí nyní pokračuje v jednání v EP o možném členství v jiné frakci, rozhodne se v příštích dvou týdnech, uvedl Babiš. Vstup do konzervativní pravicové frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) podle něj není řešením.

„Šli jsme do voleb, abychom bojovali proti ilegální migraci, abychom změnili Green Deal, který ničí evropský průmysl a zemědělství a má negativní dopad na naše občany. Na základě jednání jsme dospěli k názoru, že Renew a ALDE mají zkrátka jiná stanoviska než hnutí ANO,“ podotkl Babiš.

Frakce i strana podle něj chtějí integrovat EU do federace, posilovat Brusel, potlačit malé a střední členské státy unie a jejich identitu a kulturu, zrušit právo veta a zavést nadnárodní kandidátky do EP. Zároveň nejsou připraveny udělat dostatečnou revizi Green Dealu.

„ECR určitě není pro nás řešení. Ve frakcích velké slovo mají zástupci jiných českých politických stran a ECR není určitě naše volba. Uvidíme, možná vznikne nějaká nová frakce,“ dodal šéf ANO. Součástí ECR jsou europoslanci vládní ODS.

Podle šéfky liberální frakce, francouzské europoslankyně Hayerové se ANO „obrátilo zády k proevropským hodnotám“. „Za poslední měsíc se jejich oddálení od našich hodnot exponenciálně zvýšilo a sledovali jsme to s velkým znepokojením,“ napsala na sociální síti X Hayerová. K „dnešnímu výsledku vedla neochota ANO pokračovat v oddanosti liberálním hodnotám“. „Odchod ANO posiluje naše proevropské hodnoty a naši jednotu. Renew Europe je ještě více jednotnější ve své misi podporovat liberální hodnoty a přinášet ambiciózní program pro Evropu zítřka,“ dodala šéfka frakce.

  Vrcholní ústavní činitelé vyvěsili vlajku Ukrajiny. Neudělal to jen Hrad

Vstup do Renew Europe zvažovalo české vládní hnutí Starostové a nezávislí (STAN), v pondělí však jeho vedení oznámilo, že europoslanci Danuše Nerudová a Jan Farský dají přednost Evropské lidové straně (EPP). Zdůvodnili to i tím, že nechtějí být v jedné frakci s ANO. „S Renew samozřejmě sdílíme podobné hodnoty a máme v této frakci i spřátelené národní delegace jako například Progresivní Slovensko, s kterými chceme v budoucnosti spolupracovat. Situaci po odchodu ANO velmi důkladně analyzujeme,“ uvedla v tiskové zprávě Nerudová.

Krok ANO není podle Starostů s ohledem na program překvapivý. „Není možné v kampani strašit Green Dealem a migračním paktem a v Bruselu pak zasednout mezi ty, kdo na evropské úrovni tato potřebná opatření podporují. I pokrytectví ANO zřejmě má své limity,“ uvedl šéf STAN Vít Rakušan.

Frakce Renew měla podle posledních údajů v EP 81 europoslanců, aktuálně jich tedy bude o sedm méně, což znamená 74. Lidovecká frakce EPP má 189 mandátů, socialisté a demokraté (S&D) 136 mandátů, ECR 83. Skupina Identita a demokracie (ID) má 58 mandátů, Zelení/Evropská svobodná aliance 51, Levice 39. Nově zvolených poslanců nepatřících k žádné ze skupin bývalého EP ani k nezařazeným je nově 45, nezařazených 45.

Počty europoslanců v jednotlivých frakcích se po dnešním rozhodnutí hnutí ANO mohou ještě měnit. Právě členství českého hnutí v liberální frakci totiž některé odrazovalo od toho do Renew vstoupit. Zájem mělo například pět europoslanců z hnutí Volt Europa, o možném přestupu z frakce Zelených právě do Renew Europe podle zdrojů ČTK uvažovala i česká pirátská europoslankyně Markéta Gregorová.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com