Pavel v úterý nejprve přijme Fialu, poté bude jednat s ním, Babišem a Havlíčkem

Prezident Petr Pavel v úterý v poledne přijme na Pražském hradě premiéra Petra Fialu (ODS). Podle odboru komunikace prezidentské kanceláře půjde o pravidelné a plánované setkání. O dvě hodiny později budou Pavel společně s Fialou jednat také s předsedou opozičního hnutí ANO a bývalým premiérem Andrejem Babišem a s místopředsedou ANO Karlem Havlíčkem o zahraniční a bezpečnostní politice. Oznámil to dnes Hrad.

Pavel se naposled s Fialou samostatně sešel na začátku dubna, hovořili o výsledku prezidentských voleb na Slovensku, v nichž tehdy vyhrál Peter Pellegrini. Dalšími tématy jednání byly plány vlády do konce volebního období nebo válka na Ukrajině.

Se zástupci ANO jednal prezident na konci března o důchodové reformě společně s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Oznámené výsledky schůzky ale vedly k rozporům, po nichž opoziční subjekt odmítl další jednání v podobném formátu.

Prezident tehdy oznámil, že se všichni shodli na tom, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnu zvedat. ANO ale následně shodu popíralo. Zrušení účasti na dalších jednáních zdůvodnilo tím, že někteří představitelé vlády v čele s Fialou hodlají reformu prosadit bez ohledu na názor opozice. V květnu reformu podpořila Sněmovna v prvním čtení.

S Fialou a Babišem zároveň se Pavel setkal jednou, a to před více než rokem, na začátku června 2023. Hovořili tehdy o blížícím se summitu Severoatlantické aliance (NATO) ve Vilniusu a o obranné dohodě se Spojenými státy. Další summit NATO, který se uskuteční v červenci ve Washingtonu, by tedy také mohl být tématem aktuálního setkání.

Schůzky se tehdy kromě těchto tří politiků zúčastnili také ředitel zahraničního odboru hradní kanceláře Jaroslav Zajíček, poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar a Havlíček.

ČTK

  Nikdo v Evropě se nechystá posílat vojáky na Ukrajinu, řekl Fiala

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com