Lipavský: Návrh týkající se ruských diplomatů přispěje k bezpečnější Evropě

Český návrh týkající se omezení pohybu ruských diplomatů v Schengenu přispěje k větší bezpečnosti Česka i bezpečnější Evropě. Po dnešním jednání unijních ministrů zahraničí v Lucemburku to řekl šéf české diplomacie Jan Lipavský. Česká republika pro návrh zatím nezískala dostatečnou podporu mezi členskými státy EU, nedostal se proto do dnes schváleného čtrnáctého balíčku sankcí proti Rusku. Lipavský se ale podle svých slov nevzdává a bude se snažit návrh dál prosazovat.

„Jednáme bilaterálně s celou řadou zemí, poslal jsem dopis vysokému představiteli (Josepu Borrellovi), který spolupodepsali další představitelé členských zemí jako Dánsko, Nizozemsko, všechny tři pobaltské země a také Polsko a Rumunsko,“ řekl českým novinářům Lipavský. „Nevzdávám to, pokračuji dál, přemýšlím a hledám, jak dosáhnout kýženého cíle,“ dodal.

Česko již několik měsíců prosazuje, aby EU omezila pohyb ruských diplomatů v schengenském prostoru. Podle ministra Lipavského se celá řada špionážních aktivit odehrává pod diplomatickým krytím, což je „veřejně známým faktem“.

Česko proto požaduje, aby ruští diplomaté dostávali víza a povolení k pobytu, která umožní pohyb pouze v rámci hostitelské země, a nikoli po celém schengenu. Zároveň chce, aby EU přijímala pouze biometrické pasy, které je obtížnější padělat či propojit s falešnou identitou. Některé země, například Německo, Rakousko, Maďarsko či Itálie ale mají s tímto opatřením problém, zejména se obávají recipročních kroků ze strany Moskvy.

„Já to dělám s ohledem na bezpečnost Česka, dělám to kvůli tomu, abychom měli bezpečnější Evropu, abychom komplikovali ruské straně práci jejích tajných služeb, ta motivace je jasná,“ uvedl dnes český ministr s tím, že je třeba najít takové řešení, které by se podařilo prosadit.

ČTK

  ANO: Znojemský zastupitel za SPD dostal nabídku úplatku, aby opustil koalici

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com