Fiala soudí, že se britská zahraniční politika po vítězství labouristů nezmění

Premiér Petr Fiala (ODS) předpokládá, že britská zahraniční politika po volebním vítězství labouristů nedozná změn. Chce dál rozvíjet vztahy mezi Českem a Velkou Británií. Ministerský předseda soudí, že se nezmění ani britská podpora Ukrajiny. Fialovo vyjádření dnes ČTK poskytla mluvčí vlády Lucie Ješátková. Na sociální síti X český premiér pogratuloval lídrovi Labouristické strany Keiru Starmerovi k funkci premiéra. Svému novému britskému protějšku Davidu Lammymu pak popřál ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

„Voliči ve Velké Británii se po 14 letech vlády konzervativců rozhodli pro změnu ve vedení země. Nicméně předpokládám, ze britská zahraniční politika bude kontinuální,“ uvedl Fiala. Poukázal také na to, že lídr labouristů Starmer, který v čele vlády střídá konzervativního premiéra Rishiho Sunaka, opakovaně vyjádřil jasný postoj proti ruské agresi a podporu Ukrajiny.

„Chceme dále rozvíjet výborné vztahy mezi Českou republiku a Velkou Británii, věřím že bude pokračovat i příprava konkrétních projektů, například v oblasti malých modulárních reaktorů,“ poznamenal Fiala.

Česko a Británii dlouhodobě pojí silná spolupráce založená na řadě konkrétních témat, napsal Fiala na síti X. „Jsem přesvědčen, že ji můžeme i nadále rozvíjet, stejně jako partnerství mezi EU a Spojeným královstvím. Těším se na společné setkání na summitu EPC v Londýně,“ uvedl český premiér ke Starmerovi. Evropské politické společenství (EPC) je mezivládní platforma pro politickou a strategickou diskusi o budoucnosti Evropy založená v roce 2022 po vojenském vpádu Ruska na Ukrajinu.

Parlamentní volby v Británii přinesly drtivé vítězství opozičních labouristů. Labouristé po neúspěchu před pěti lety nyní téměř vyrovnali rekordní zisk z roku 1997, zatímco konzervativci utrpěli nejhorší porážku v dějinách strany. Britský král Karel III. před polednem přijal demisi dosavadního konzervativního premiéra Sunaka a následně přijal Starmera a vyzval ho k sestavení nové vlády.

  Lidé si připomenou Havla srdcem ze svíček i on-line čtením

Ministr zahraničí Lipavský (Piráti) později blahopřál svému novému britskému protějšku Davidu Lammymu, někdejšímu stínovému ministru s více než 20letou zkušeností z vysoké politiky. „Těším se na pokračování intenzivní spolupráce s naším partnerem a klíčovým spojencem,“ napsal na síti X Lipavský, jenž s Lammym jednal už loni a dnes ráno mu podle mluvčího české diplomacie gratuloval prostřednictvím sms.

Starmerovi gratulují zahraniční lídři, Zelenskyj také poděkoval Sunakovi

Šéfovi britské Labouristické strany Keirovi Starmerovi gratuluje k vítězství v parlamentních volbách řada zahraničních čelních představitelů včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, šéfa Evropské rady Charlese Michela nebo kanadského premiéra Justina Trudeaua. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj gratuloval Starmerovi a zároveň poděkoval dosavadnímu premiérovi Rishimu Sunakovi za podporu své vlasti, která se brání ruské vojenské agresi.

„Jsem vděčný svému dobrému příteli Rishimu Sunakovi za neochvějnou podporu britské vlády pod jeho vedením,“ napsal na síti X Zelenskyj, jenž v příspěvku vyjmenoval příklady vojenské pomoci, kterou Londýn za vlády Sunaka Kyjevu poskytl. „Ukrajina na to nezapomene,“ dodal ukrajinský prezident.

Ve svém dalším příspěvku Zelenskyj pogratuloval Starmerovi a Labouristické straně k volebnímu vítězství. „Ukrajina a Spojené království byly a budou i nadále spolehlivými spojenci. Budeme i nadále bránit a prosazovat naše společné hodnoty života, svobody a mezinárodního řádu založeného na pravidlech,“ napsal Zelenskyj a popřál šéfovi labouristů úspěchy na domácí i zahraniční scéně.

Francouzský prezident Emmanuel Macron společně s gratulacemi na síti X uvedl, že je spokojený s první diskuzí se Starmerem. Podrobnosti neuvedl. „S Británií budeme pokračovat v započaté práci ohledně naší bilaterální spolupráce, pro mír a bezpečnost v Evropě, klima a také ohledně (umělé inteligence) AI,“ napsal šéf Elysejského paláce.

„Gratuluji Keirovi Starmerovi k historickému volebnímu vítězství ve Spojeném království,“ napsal na síti X Michel. Evropskou unii a Británii označil za zásadní partnery. „Těším se na spolupráci s vámi a vaší vládou v tomto – pro Británii – novém cyklu. Brzy se uvidíme na zasedání Evropského politického společenství,“ dodal šéf Evropské rady s odkazem na summit, který bude 18. července v Londýně.

  STEM: Dvě třetiny lidí míní, že reforma penzí má být přijata co nejdříve

Starmerovi podle agentury Reuters pogratulovali už také mimo jiné irský ministerský předseda Simon Harris, šéf australské vlády Anthony Albanese, nebo novozélandský premiér Christopher Luxon.

Opoziční Labouristická strana drtivě vyhrála volby a po 14 letech vystřídá ve vládě konzervativce. Ti sklízí frustraci Britů ze stavu země a utrpěli nejhorší porážku v dějinách strany, zatímco labouristé obsadí v dolní komoře parlamentu přes 400 ze 650 křesel. Sčítání hlasů stále pokračuje, hotové bude během dneška.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com