Macron podle Vondry umetl cestu k moci komunistům a antisemitům

Francouzský prezident Emmanuel Macron svým zbrklým rozhodnutím vyhlásit předčasné volby a zbytečnou ostrakizací pravice umetl ve Francii cestu k moci komunistům a antisemitům. Na síti X to dnes napsal europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Europoslankyně a šéfka KSČM Kateřina Konečná výsledky na síti X interpretuje tak, že levice může uspět, pokud se spojí a bude klást důraz na témata, která občany trápí.

Nejvíce mandátů získala v předčasných parlamentních volbách ve Francii levicová Nová lidová fronta. Favorizované krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové, které jasně vyhrálo v prvním kole, skončilo třetí za centristickým vládním táborem Spolu prezidenta Macrona. Žádná z formací nemá v parlamentu většinu, pro vznik vlády tak musí vzniknout koalice.

Vondra na síti X napsal, že Macron zbrklým vyhlášením voleb a zbytečnou ostrakizací pravice umetl cestu k moci komunistům a skutečným antisemitům. „Výsledkem bude jen hluboká polarizace a chaos. A pomoc Ukrajině? Jsem zvědav, zda na ni Francii kvůli levicovým slibům zůstanou vůbec prostředky,“ uvedl.

Konečná ocenila úspěch francouzských komunistů. „Ukázalo se i v další zemi, že zabetonované vládnoucí elity jsou porazitelné. Zvláště ve chvíli, kdy se proti nim spojí silný blok stran,“ uvedla. Levice podle ní může vyhrát, pokud se spojí a bude klást důraz na témata, která občany trápí. „Ne na výmysly intelektuálních kavárenských rozumbradů,“ dodala.

Podle člena sněmovního zahraničního výboru Tomáše Kohoutka (ANO) je třeba výsledek respektovat. „S ohledem na výrazné postavení a pravomoci prezidenta Macrona dané mu ústavou je třeba vyčkat na jeho další kroky, zejména v otázce jmenování nového premiéra či premiérky,“ sdělil ČTK.

ČTK

  Rakušan: Ubytování pro uprchlíky, jež čeká stěhování z hotelů, se najde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com