Ruský soud poslal novináře z USA Gershkoviche na 16 let za mříže

Ruský soud v Jekatěrinburgu dnes shledal amerického novináře Evana Gershkoviche vinným ze špionáže a odsoudil jej k 16 letům vězení. Oznámily to tiskové agentury. Obžaloba žádala pro novináře 18 let ve vězeňském táboře s přísným režimem. Zpravodaj listu The Wall Street Journal (WSJ), jeho zaměstnavatel i americká vláda obvinění odmítali. Byl odsouzen za to, že je novinář a Američan, a Spojené státy dál usilují o jeho propuštění, reagoval americký prezident Joe Biden na odsouzení reportéra. Trest 16 let vězení pro novináře označili vydavatel a šéfredaktorka WSJ za podvodné. Novinář i jeho zaměstnavatel obvinění odmítají, ostře kriticky se dnes vyjádřili také představitelé Británie, Německa a EU.

Gershkovich byl souzen v procesu, který se celý odehrál za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením médií a veřejnosti. Případu soud věnoval tři zasedání – 26. června, ve čtvrtek a dnes – a na konci dnešního jednání, po závěrečných vystoupeních obou stran, vynesl rozhodnutí. Podle médií může odsouzení otevřít cestu k případné výměně vězňů mezi Ruskem a Spojenými státy.

Zpravodaj amerického listu strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení.

Soud se konal v Jekatěrinburgu na Urale, kde pracovníci ruské tajné služby FSB novináře zadrželi loni koncem března při reportážní cestě. Dvaatřicetiletý Gershkovich, jehož rodiče do USA emigrovali ze Sovětského svazu, je prvním západním žurnalistou uvězněným kvůli obvinění ze špionáže v postsovětském Rusku.

Ruská generální prokuratura Gershkoviche obvinila, že na pokyn americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) „shromažďoval tajné informace“ o zbrojovce Uralvagonzavod, jejíž závod asi 150 kilometrů severně od Jekatěrinburgu vyrábí a opravuje tanky a další vojenskou techniku.

Žádné důkazy, kterými by obvinění podpořily, ruské úřady dosud veřejně nepředložily, poznamenala AP.

  ‚Saakašvili je ukrajinským občanem.‘ Zelenskyj chce dosáhnout návratu zadrženého exprezidenta Gruzie

Bílý dům označil proces s Gershkovichem za vykonstruovaný a jeho vazbu za neoprávněnou. Washington požaduje jeho propuštění na svobodu, osvobození svého zaměstnance žádá i WSJ. Moskva podle Bílého domu využívá Gershkoviche jako vyjednávací páku.

Proces začal 26. června. Soud tehdy krátce před prvním slyšením umožnil reportérům, aby Gershkoviche natočili a vyfotografovali. Byl vidět ve skleněném boxu s oholenou hlavou. Dvaatřicetiletý Američan se v boxu pro obžalované slabě usmál a kývl na kolegy, které zná, popsala tehdy agentura Reuters. O několik minut později soud přítomné novináře požádal, aby opustili soudní síň, aby mohlo začít řízení. Soudy za zavřenými dveřmi jsou v Rusku běžné v procesech týkajících se obvinění z vlastizrady nebo špionáže, kde se podle ruských úřadů probírají utajované materiály.

Podle některých diplomatů Rusové Gershkoviche pravděpodobně zadrželi ve snaze pořídit si „zásobu“ amerických občanů, které by mohli vyměnit za ruské občany zadržované na Západě. Ruský prezident Vladimir Putin v minulosti například naznačoval zájem získat zpět Vadima Krasikova, který si v Německu odpykává doživotí za vraždu Čečence s gruzínským pasem spáchanou v roce 2019 v centru Berlína.

Rusko nevyloučilo výměnu vězňů včetně dnes odsouzeného novináře, ale uvádělo, že to není možné před vynesením rozsudku. Ruské soudy shledávají vinnými více než 99 procent obžalovaných, napsala dříve AP.

Gershkovich nic nespáchal, USA dál usilují o jeho propuštění, uvedl Biden

Byl odsouzen za to, že je novinář a Američan, a Spojené státy dál usilují o jeho propuštění, reagoval americký prezident Joe Biden na odsouzení reportéra listu The Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkoviche v Rusku. Trest 16 let vězení pro novináře označili vydavatel a šéfredaktorka WSJ za podvodné. Ruský soud jej dnes po neveřejném řízení shledal vinným ze špionáže. Novinář i jeho zaměstnavatel obvinění odmítají, ostře kriticky se dnes vyjádřili také představitelé Británie, Německa a EU.

  Švédské vyšetřování poškození plynovodů Nord Stream potvrdilo sabotáž

„Evan Gershkovich dostal trest 16 let v ruském vězení, ačkoli žádný zločin nespáchal,“ uvedl v prohlášení šéf Bílého domu. „Místo toho se stal terčem ruské vlády proto, že je novinářem a Američanem,“ pokračoval Biden. Ve vyjádření slíbil, že jeho vláda „silně tlačí“ na propuštění Gershkoviche i dalších Američanů vězněných v Rusku.

„Toto ostudné a podvodné odsouzení přichází poté, co Evan strávil 478 dní ve vězení. Poté, co byl neprávem zadržován daleko od své rodiny a přátel a bylo mu bráněno v reportování. A to vše jen proto, že dělal svou práci,“ uvedli v prohlášení generální ředitel vydavatele WSJ, společnosti Dow Jones, Almar Latour, a šéfredaktorka listu Emma Tuckerová. „Žurnalistika není zločin a my si nedáme pokoj, dokud nebude propuštěn. Tohle musí hned skončit,“ stojí v jejich společném prohlášení.

„Novinařina by neměla být zločinem. Gershkovich musí být okamžitě propuštěn,“ reagoval na rozsudek také nový britský premiér Keir Starmer. „Odsouzení reportéra WSJ Evana Gershkoviche je opovrženíhodné a jen podtrhuje, jak Rusko pohrdá svobodou médií,“ napsal na síti X.

Verdikt odsuzuje také Evropská unie, uvedl končící šéf unijní diplomacie Josep Borrell. „Novinář Gershkovich je obětí falešného procesu,“ prohlásila zase předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková zdůraznila, že novinařina není zločin, rozsudek podle ní ukazuje strach ruského lídra Vladimira Putina ze síly faktů.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com