Osm desítek zahraničních odborníků a odbornic na problematiku drog a závislostí vyzvalo českou vládu, aby pokračovala v prosazování návrhů odcházejícího národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. Kabinet by podle nich měl Vobořilovým názorům také dál naslouchat. Experti a zástupci organizací a institucí z 27 zemí to uvedli v otevřeném dopise, který zaslali české vládě. V listu napsali, že se Česko v posledních letech stalo vzorem citlivé protidrogové politiky, a to hlavně Vobořilovou zásluhou. Vobořil se rozhodl odstoupit z koordinátorské pozice ke konci srpna. Premiér Petr Fiala (ODS) už dřív oznámil, že dál bude působit jako jeho poradce.
„Vyzýváme českou vládu, aby pokračovala v podaných návrzích pana Vobořila na moderní a humánnější legislativu a dál naslouchala jeho hlasu na tomto poli,“ uvedli signatáři a signatářky. Podle nich by Vobořilovy „odvážné kroky“ měli využít tvůrci protidrogových opatření z celého světa.
Vobořil prosazuje v Česku dlouhodobě zavedení regulovaného trhu s konopím. Připravil návrh zákona, který počítá s konopnými kluby a samopěstováním. Normu projednává vládní koalice. Odcházející koordinátor poukazoval na dopady nadměrného pití alkoholu v Česku, mluvil o potřebě omezení jeho dostupnosti. Usiloval o posílení rozpočtu na prevenci a léčbu závislostí. Podpořil možnost využití psychedelik v léčbě duševních onemocnění podle vědeckých poznatků. Jeho tým pracoval na novele o regulaci takzvaných psychomodulačních látek.
Pod otevřený dopis se podepsalo 76 expertů a expertek z různých institucí, organizací či univerzit z USA, Jižní Ameriky, evropských zemí i z Asie či Austrálie. Podle nich Vobořil představoval na mezinárodní scéně obhájce „rozumného, vědeckého a nekonfliktního přístupu“ k regulaci konopí a dalších látek podle jejich škodlivosti, dostupnosti prevence, snižování škod, léčbě i podpůrným programům. Při jednáních v OSN, mezi zeměmi EU i s představiteli asijských a jihoamerických států zastupoval Česko jako zemi, která upřednostňuje lidská práva a mezinárodní spolupráci, napsali pisatelé a pisatelky. Dodali, že prosazoval neobvyklý, ale racionální přístup. Podle expertů a expertek je Vobořilova činnost příkladná a podařila se mu řada „průlomových reforem“. Jako příklad uvedli rozšíření agendy závislostí v Česku i na hazard, snahy o dekriminalizaci uživatelů či prosazování regulace psychomodulačních látek.
„Regulovaná dostupnost méně škodlivých substancí je z pohledu prevence efektivnější než úplná prohibice,“ jsou přesvědčeni signatáři a signatářky.
Vobořil už dřív mluvil o tlaku na svůj odchod, a to od byznysu i politiků. Odborníci a odbornice v listu napsali, že je tato informace šokovala. Podle nich byl Vobořil k rezignaci donucen právě pod tlakem různých zájmových skupin, a to po předložení návrhu zákona o konopí.