Pyrotechnici dnes ve 12:13 odpálili pumu z druhé světové války v areálu chemického závodu u Litvínova. Řízená detonace se obešla bez zranění. Tlaková vlna nenadělala v závodu velké škody, jsou pouze rozbitá skla jedné z budov asi 50 metrů vzdálené od odpalu. Hasiči také zasahovali u jednoho menšího požáru, který rychle zlikvidovali. Zástupci společnosti Orlen Unipetrol odhadují, že by provoz chemičky mohl být obnoven v řádu dní.
Přípravy na řízený výbuch trvaly několik dní, kolem pumy s časovačem vznikla hradba z pytlů s pískem, hasiči využili speciální techniku a drony. Od 11:00 byla také uzavřená doprava mezi Mostem a Litvínovem, nejezdila ani MHD. Provoz byl pak znovu obnovený ve 13:15, ve stejnou dobu přestal platit i zákaz vstupu do nebezpečného prostoru. Podle hasičů již žádné nebezpečí nehrozí.
Zaměstnanci již začali s prohlídkou výrobních jednotek a infrastruktury v chemičce, která minulou středu zastavila výrobu v rafinerii sousedící s místem nálezu pumy. Kvůli tomu přišla o suroviny petrochemická část závodu, proto firma také postupně odstavila etylenové jednotky.
Škody bude společnost teprve vyčíslovat, podle mluvčího Pavla Kaidla budou vysoké. „Další informace budeme mít v okamžiku, kdy budeme jednotlivé technologie plnit průmyslovými plyny. Pak můžeme odhalit nějaké netěsnosti,“ uvedl Kaidl. Kontrolní proces v chemičce odhadem potrvá několik dní, prodlouží se v případě nějakého poškození.
Britskou pumu našli dělníci při výkopových pracích minulý týden. Do úterních 13:00 se s ní nesmělo kvůli nebezpečí samovolného výbuchu hýbat. Pro pyrotechniky byl zásah specifickou událostí. „Nález letecké pumy v chemickém provozu je pro nás zvláštní zkušeností vzhledem k provozu i k těm opatřením,“ řekl ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR Karel Čadil.
V blízkosti pumy zůstala při detonaci jediná cisternová stříkačka, další technika byla za bezpečnostním perimetrem. V prvním voze byli ve vzdálenosti 300 až 500 metrů od pumy dva pyrotechnici a dva hasiči, v dalším voze jeden pyrotechnik a tři hasiči. Pyrotechnici kolem pumy vystavěli hradbu ze 440 pytlů s pískem a další pás se 180 pytli s pískem. Před zásobníky s chemikáliemi postavili 120 těžkých betonových tvárnic, každá vážila 1800 kilogramů. Policie od rána hlídala okolí areálu a přilehlé cyklostezky. Bezpečnostní okruh byl stanovený na dva kilometry.
Čadil uvedl, že pyrotechnici budou zkušenosti z dnešního řízeného odpalu sdílet s kolegy z Německa, kteří mají s likvidací pum s časovým spouštěčem zkušenosti. Podle něj nelze vyloučit, že se bude situace opakovat. Závod byl za druhé světové války opakovaně bombardován, a proto lze předpokládat, že je na jeho území další nevybuchlá munice.
Areál chemických výrob Chempark Záluží je největším v Česku a patří společnosti Orlen Unipetrol. Sídlí v něm několik desítek významných chemických i servisních firem, denně se v něm pohybuje kolem 6500 zaměstnanců ze 180 firem.