Vznikne Rada vlády pro veřejné zdraví, ČR ji bude mít mezi prvními v EU

Vláda dnes souhlasila se vznikem Rady vlády pro veřejné zdraví jako svého poradního orgánu. Zaměří se na podporu zdravého životního stylu, prevenci nemocí a sledování zdravotních rizik. Poprvé se sejde na podzim. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví (MZd). Původně její vznik slibovalo do konce loňského roku. Úřad vlády zřizuje zhruba dvě desítky podobných poradních orgánů, například pro konkurenceschopnost, lidská práva nebo výzkum, vývoj a inovace.

„Je to součást připravované restrukturalizace veřejného zdraví v České republice,“ řekl na tiskové konferenci po jednání vlády vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Požadavek na zřízení rady podle něj vychází i z Evropské unie a Světové zdravotnické organizace (WHO). „Jsme jedním z prvních států, který tuto radu ustanovil, což nám dává i konkurenční výhodu v rámci potenciálních projektů, které by se mohly České republiky týkat,“ dodal.

„Prevence, veřejné zdraví a zdravý životní styl není něco, co řeší pouze ministerstvo zdravotnictví. Jde o multidisciplinární problematiku a pokud má být podpora veřejného zdraví skutečně efektivní, je nezbytné vtáhnout více do hry i další resorty, samosprávu, průmysl a další aktéry,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Předsedou rady bude ministr zdravotnictví, místopředsedkyní hlavní hygienička. Právě nová šéfka této sekce na ministerstvu, dosavadní ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková, vznik o tohoto orgánu usilovala.

„Znamená totiž mimo jiné pevné ukotvení aktivit primární prevence jako nedílné součásti péče o veřejné zdraví. Bude poradním orgánem pro jakékoli aktuální výzvy, kterým ochrana veřejného zdraví čelí a bude čelit a zárukou konsenzu nad navrhovanými postupy,“ uvedla v tiskové zprávě. Dříve uvedla, že by se s ní mělo pojit také financování prevence v řádu stovek milionů korun.

Již dříve Válek uvedl, že by členy rady měli být například zástupci resortu školství nebo průmyslu. Zasedat v ní budou také zástupci Úřadu vlády ČR, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Asociace krajů ČR, Svazu měst a obcí, Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy a zástupci akademického prostředí a odborných lékařských společností. Rada nebude mít náklady pro rozpočet státu a nepřinese podle MZd vznik nových služebních či pracovních míst.

  Novým ředitelem NÚKIB je dosavadní náměstek Lukáš Kintr

Vznik rady je součástí chystaných změn v hygienické službě. Od roku 2025 se má například systém samostatných krajských hygienických stanic (KHS), dvou zdravotních ústavů a Státního zdravotního ústavu, který by se nově měl jmenovat Ústav Alice Masarykové, postupně transformovat pod centrální řízení.

Více se chce ministerstvo zaměřit i na podporu veřejného zdraví, například na národní strategii boje s obezitou, srdečními nemocemi nebo řešení problematiky energetických nápojů či soli ve stravě. Loni v prosinci Válek uvedl, že chystaná vládní rada má téma veřejného zdraví přenést nad úroveň ministerstva zdravotnictví.

Slučování krajských hygienických stanic jako novelu zákona o ochraně veřejného zdraví navrhovala v dubnu 2020 také tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO) s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Kritiku sklidila zejména za posílení pravomocí hlavního hygienika nad KHS a vznik jím vedené centralizované Státní hygienické služby. Současné vedení ministerstva plánované velmi podobné změny poprvé představilo před dvěma lety, jsou i součástí programového prohlášení vlády.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com