Americký ministr zahraničí Antony Blinken a jeho britský protějšek David Lammy při společné návštěvě Kyjeva potvrdili závazek pokračovat v podpoře Ukrajiny. Oba diplomaté při té příležitosti slíbili novou pomoc Ruskem napadené zemi v objemu stovek milionů dolarů, informovaly tiskové agentury.
Blinken podle agentury AP uvedl, že návštěva se koná „v náročné době“. Větší a lépe vybavená ruská armáda útočí na města v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny a země čelí pravidelným útokům ruských raket dlouhého doletu, klouzavých bomb a bezpilotních letounů, které si vyžádaly mnoho civilních obětí.
Válka, která už trvá více než dva a půl roku, se podle šéfa britské diplomacie Lammyho po nečekaném vpádu ukrajinských sil do ruské Kurské oblasti v srpnu ocitla v kritické fázi. Nejvyšší britský diplomat vyjádřil také nejhlubší soustrast v souvislosti s ruskými útoky na civilisty, které označil za barbarské.
Lammy rovněž uvedl, že Británie poskytne Ukrajině do konce tohoto roku dalších 600 milionů liber (17,8 miliardy Kč), z nichž bude část mít formu humanitární pomoci a část záruk za půjčku Ukrajině od Světové banky. Poznamenal, že jeho země vyčleňuje na pomoc Ukrajině tři miliardy liber (89 miliard Kč) ročně.
Šéf britské diplomacie podle agentury AFP také oznámil, že Británie pošle Ukrajině do konce roku „stovky dalších raket protivzdušné obrany, desítky tisíc kusů dělostřelecké munice a více obrněných vozidel“.
Americký ministr Blinken pak řekl, že nově ohlášená pomoc Spojených států přesáhne 700 milionů dolarů (16 miliard Kč). Z toho 325 milionů bude směřovat do ukrajinské energetiky, která je dlouhodobě terčem drtivých ruských útoků. Na 290 milionů dolarů půjde na humanitární pomoc a zbývajících 102 milionů na odminování.
Americké ministerstvo zahraničí minulý týden uvedlo, že Spojené státy od zahájení rozsáhlé ruské invaze z února 2022 poskytly Ukrajině zbrojní pomoc v celkové výši 55,7 miliardy dolarů (1,3 bilionu Kč). Americká humanitární a finanční pomoc Ukrajině dosahuje v součtu zhruba poloviny této částky.
Británie a Spojené státy patří mezi nejdůležitější dodavatele vojenské pomoci Ukrajině v konfliktu, který Rusko zahájilo svou invazí v únoru 2022. Představitelé obou zemí přicestovali do Kyjeva za situace, kdy Ukrajina žádá spojence, aby jí umožnili s pomocí západních zbraní cílit i hluboko na ruské území. Blinken v úterý tuto možnost nevyloučil a prezident USA Joe Biden následně uvedl, že Bílý dům zrušení stávajícího omezení zvažuje.
Očekává se, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude Blinkena přesvědčovat, aby Spojené státy takové útoky povolily. Oba západní ministři naproti tomu chtějí podle médií v Kyjevě slyšet, jakou další strategii hodlá Ukrajina v obraně proti nepolevující ruské agresi využít a jaké kroky jejich zemí by v obraně mohly pomoci.