Fiala s vatikánským státním sekretářem podepsali česko-vatikánskou smlouvu

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem v Praze podepsali česko-vatikánskou smlouvu. Česko je jednou z posledních evropských zemí, která dosud neměla vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou. Parlament smlouvu v roce 2003 neschválil, protože mu připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví.

Pokud dokument Parlament tentokrát odsouhlasí a ratifikuje jej prezident, Česko se zařadí po bok 64 států včetně 25 evropských, které mají obdobnou smlouvu.

Podle Fialy smlouva odráží současné vzájemné vztahy a přispěje také k další spolupráci, užitek z ní budou mít i čeští občané. „Podařilo se nám vyjednat oboustranně vyváženou smlouvu, která plně respektuje náš právní řád, ale zpřesňuje některé postupy a vyjasňuje některé záležitosti, které mohly být považovány za sporné,“ uvedl premiér. Připomněl, že vláda má uzavření smlouvy v programovém prohlášení.

Smlouva zakotvuje, že Česko zaručuje v souladu s právním řádem plnou svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání. Česká republika zároveň zaručuje právo odmítnout vojenskou službu i odmítnout poskytnutí zdravotní služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání za zákonných podmínek.

Podle Parolina je jádrem smlouvy společný závazek prosazovat základní lidská práva. Svoboda praktikovat víru beze strachu je podle něj takovým právem, ale také cestou ke spravedlivější a harmoničtější společnosti. Pochválil Česko za odhodlání prosazovat toto právo a zajišťovat, aby nejen čeští občané, ale všechny osoby v ČR mohly bez ohledu na jejich původ nebo přesvědčení žít v souladu se svým svědomím.

Otázku podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestraník, dříve Piráti) vzbuzovalo ustanovení ohledně zpovědního tajemství. Ve smlouvě se stručně píše, že Česko uznává zpovědní tajemství a že pastorační pracovníci mají právo obdobné zpovědnímu tajemství za podmínek stanovených zákonem. V návrhu smlouvy, kterou v roce 2003 neschválil Parlament, zpovědní tajemství zmíněno nebylo.

  Ministerstvo zdravotnictví vynaložilo za tři roky na covid 18 mld.

Naopak dřívější dohoda oproti nynější explicitně zmiňovala důležitou roli médií při ochraně svobody myšlení, svědomí a náboženského přesvědčení, věnovala se také podrobně poslání církevních škol.

Manželství uzavřená v katolické církvi mají podle dohody stejnou platnost a totožné právní důsledky jako občanské sňatky. Česko a katolická církev mají také spolupracovat při ochraně a udržování kulturního dědictví. To označil Fiala za důležité, neboť katolická církev se podle premiéra zavazuje, že zpřístupní své památky pro badatelské účely.

Smlouva také právně ukotvuje například duchovní služby v sociálních a zdravotnických zařízeních nebo ve vězeních a v armádě. Premiér zdůraznil, že nijak neupravuje majetkové poměry státu ke katolické církvi.

„Česko bylo jednou z posledních evropských zemí, která neměla smluvně upravené vztahy se Svatým stolcem. Naše vláda se zavázala toto změnit a já jsem rád, že jsme to na rozdíl od předchůdců dotáhli do konce,“ uvedl dnes ve vyjádření pro ČTK Lipavský. „Smlouva ještě více posílí svobodu vyznání našich občanů a právně ukotví například duchovní služby v sociálních a zdravotnických zařízeních nebo ve vězeních a v armádě. Z kapitoly zahraničních vztahů mi tak zbývá z programového prohlášení vlády splnit poslední položku,“ dodal šéf diplomacie.

Případné sporné otázky ohledně výkladu či provádění smlouvy se podle dokumentu budou řešit diplomatickou cestou. Smlouva vstoupí v platnost v první den měsíce následujícího po dni výměny ratifikačních listin, sjednává se na dobu neurčitou.

Fiala dnes s Parolinem jednali také o situaci ve světě a současných konfliktech, o posilování svobody vyznání či bezpečnosti.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com