Noční schůzka: šlo o šéfa VZP?

Kdo všechno byl účastníkem středeční noční schůzky ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) a šéfa poslanecké frakce babišovců Jaroslava Faltýnka v restauraci na Vyšehradě? I to může pomoci rozklíčovat, co chtěl Faltýnek po ministru Prymulovi. Jejich tvrzení, že měli jednat o plošném testování na koronavirus v Moravskoslezském kraji, těžko obstojí. Zpochybnil to i tamní hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Zatímco Prymula v neděli potvrdil informace, že tam byl ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant, spekuluje se o dalších jménech, která mohou mít co do činění s chystanou obměnou vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), největšího tuzemského pojišťovacího ústavu.

Prymula chtěl vyměnit některé členy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny

„Nemohu vyloučit, že tam byli další, to nevím, za mě ne,“ prohlásil v neděli v České televizi (ČT) Prymula v reakci na dotaz, zda šlo i o náměstka VZP Davida Šmehlíka.

„Určitě tam nebyl (Šmehlík), nebo musel být v prostoru, kde jsem ho neviděl,“ dodal ministr. Také Šmehlík v neděli pro server Seznam Zprávy popřel, že by tam byl. „Nebyl jsem tam vůbec, ani před, ani po. Ve středu jsem končil jednání po 20.00, pak jsem jel domů,“ napsal.

Řediteli VZP Zdeňku Kabátkovi končí jeho druhé funkční období 3. prosince. Nahradit by jej mohl právě Šmehlík, jehož podle ČT podporuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Prymula v neděli uvedl, že hlavními kandidáty na post šéfa pojišťovny je jak současný ředitel Zdeněk Kabátek, tak právě Šmehlík. Skutečnost, že by mezi kandidáty mohl být i Havrlant, ministr nepotvrdil. „Tuhle informaci nemám,“ poznamenal.

Jde i o správní radu

Nového ředitele volí správní rada pojišťovny, kdy pro zvolení je potřeba souhlas nadpoloviční většiny. Radu tvoří 30 členů, z nichž 10 jmenuje vláda na návrh ministra zdravotnictví a zbylých dvacet obsadí zástupci politických stran z Poslanecké sněmovny.

  Blatný: Chytáme podrobná pravidla pro kulturu, sport a podnikání

Osm zástupců v radě má vládní hnutí ANO, tři zástupce ODS, po dvou členech mají Piráti a SPD. Zbylé strany jako ČSSDKSČMTOP 09STAN a lidovci mají po jednom místě v radě.

Prymula před časem navrhl výměnu některých členů. Podle něj o tom kabinet zatím nejednal, protože na obměně není „všeobecný souhlas, primárně premiéra”.
Podle ministra jde o lidi, kteří „byli spjati s předchozím vedením a v podstatě panem náměstkem“.

Současný šéf největší české zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek, který VZP vede od roku 2012, před časem oznámil, že znovu hodlá usilovat o obhajobu mandátu, který mu vyprší 3. prosince.

Zeman versus Babiš?

Podle serveru Lidovky současného ředitele pojišťovny podporuje tým kolem prezidenta Miloše Zemana.

Náměstka pro zdravotní péči Davida Šmehlíka zase podporuje premiér Andrej Babiš (ANO) a Faltýnek. O něm je přitom známo, že je zákulisním hráčem české politiky, který s oblibou pokoutně vstupuje do záležitostí, které se ho kompetenčně netýkají, ale mohou mu přinést různé výhody. Šmehlík má podporu 16 členů rady, ale také premiéra a Faltýnka.

Šmehlík coby náměstek ministra zdravotnictví podle Seznam Zpráv v roce 2018 navýšil klinice Iscare, patřící do Babišova svěřenského fondu, čtyřikrát během roku limit na úhrady od VZP ze 136 milionů Kč na 200 milionů.

Větší vliv než ministr

O řediteli VZP se traduje, že má větší vliv než ministři zdravotnictví. Drží totiž pomyslný palec na toku peněz ve zdravotnictví. Pod jeho vedením se ročně přerozdělují desítky až stovky miliard korun, letos se tato částka pohybuje okolo 190 miliard.

Pro představu, resort zdravotnictví podle dohody měl v roce 2020 hospodařit s rozpočtem necelých 10 miliard korun.

  Při srážce dvou vlaků v Řecku zahynulo 32 lidí, osm desítek je raněných

VZP má právo například rozhodnout, s kterým lékařem či zařízením uzavře či neuzavře smlouvu, kolik bude v daném okrese dostupných lékařů, laboratoří či ambulancí. VZP je největší zdravotní pojišťovna v zemi. Má 5,9 milionu klientů.
Podle původního plánu měla letos hospodařit s příjmy 215,6 miliardy korun a s o 30 milionů nižšími výdaji.

Zdroj: https://www.novinky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com