Sněmovna dnes odpoledne znovu přerušila závěrečné schvalování sporné penzijní reformy, jež má podle vlády přispět k udržitelnosti a snížení schodku důchodového systému. Dnešní pětihodinové debatě opět dominovala opoziční kritika, zaznívala slova jako „paskvil“ nebo „fušeřina“. Diskuse bude pokračovat v pátek, kdy má plénum podle dnešního verdiktu dolní komory o podobě vládní důchodové novely také hlasovat.
Poslední schvalovací kolo reformy penzí zatím trvalo tři jednací dny a vyplnilo zhruba 12,5 hodiny čistého času. Do řádné debaty evidoval sněmovní systém na konci dnešního jednání 43 poslaneckých přihlášek, v drtivé většině zástupců opozičních hnutí ANO a SPD. Je v podstatě jisté, že řada z nich se k vystoupení nedostane.
Rozhorčení v řadách opozice dnes vyvolal postup vládního tábora, který ve Sněmovně prosadil stanovení pevného času pro zahájení hlasování o podobě novely na pátečních 12:00. Opoziční frakce ANO a SPD před tím zablokovaly koaliční snahu, aby závěrečné projednávání důchodové reformy mohlo pokračovat dnes až do večera. Návrhy zákonů totiž mohou poslanci standardně schvalovat v závěrečném kole podle jednacího řádu jen o středách a pátcích vždy mezi 09:00 a 14:00.
Při zdůvodňování stanovení pevného času pro hlasování poukazoval navrhovatel Jan Jakob (TOP 09) na to, že opozice vetem možné debaty i po dnešních 14:00 prokázala, že jí o diskusi vůbec nejde. Místopředseda Sněmovny Aleš Juchelka (ANO) naopak tvrdil, že opoziční poslanci zájem o diskusi mají na rozdíl od koaličních zákonodárců, kteří podle něho na argumenty proti reformě nereagují.
Hlavním terčem opoziční kritiky je plánované další zvyšování věku pro odchod do důchodu a snižování výpočtu nových penzí. Poslanci k důchodové reformě předložili tři desítky pozměňovacích návrhů, a to i z koaličních řad. Patří k nim stanovení věkové hranice pro nárok na starobní důchod na 67 let, když původní vládní návrh s žádným stropem nepočítá. Opoziční ANO a SPD trvají na zachování nynějších 65 let i na zachování současného výpočtu penzí.
Sama koalice hledala shodu na předčasných penzích pro zaměstnance pracující v náročných profesích. Poslanci TOP 09 a ODS navrhli původně plánovaný počet lidí s nárokem na dřívější penzi omezit na zhruba desetinu. Opoziční poslanci opakovaně žádali o stanovisko ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL). Ministr dnes zopakoval, že na omezení se minulý týden dohodli předsedové koaličních klubů, ovšem s podmínkou následného posílení penzijního spoření části zaměstnanců v takzvané třetí kategorii rizika.
Na způsobu zúžení dřívějších penzí se shodli šéfové vládních klubů, řekl Jurečka
Na omezení dřívějších penzí pro pracovníky v náročných profesích s následným posílením penzijního spoření části zaměstnanců v takzvané třetí kategorii rizika se minulý týden dohodli předsedové koaličních poslaneckých klubů. Ve Sněmovně to dnes řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Neshody ve vládním táboře vyvolal pozměňovací návrh TOP 09 a ODS k důchodové reformě, který zužuje původně plánovaný okruh lidí s nárokem na dřívější penzi na zhruba desetinu. Jurečkovo vyjádření k této úpravě opakovaně žádali při závěrečném sněmovním schvalování reformy opoziční zákonodárci.
Shoda panuje podle předsedy lidovců Marka Výborného na tom, že koalice podpoří výchovné. Návrh na zúžení dřívějších penzí pro náročné profese jsou podle něj lidovci ochotni akceptovat za předpokladu, že vznikne minimálně debata, která povede k podpoře lidí z této kategorie z třetího důchodového pilíře. „Hlasujeme v pátek ve 12:00. Kontinuálně s poslanci hovoříme i já jako předseda. Věřím, že klíčový zákon, nejdůležitější zákon této koalice bude v pátek schválen,“ řekl před zahájením schůze vlády ke kritickým hlasům ze své poslanecké frakce novinářům. „Je to klíčový zákon nejen pro tuto vládu, ale pro další generace, aby důchody měly,“ dodal ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka.
V náročných pozicích mají podle Jurečky zůstat zdravotničtí záchranáři a podnikoví hasiči a celá kategorie čtvrtého rizika. Řešení pracovníků spadajících do čtyř rizik třetí kategorie bude podle ministra spočívat v povinnosti zaměstnavatelů přispět jim do třetího penzijního pilíře na individuální účty. „Jestliže si dokáží vytvořit ve třetím pilíři větší finanční objem, který by měl být tímto zabezpečen, tak zákon už nyní počítá s možností předdůchodů,“ uvedl Jurečka.
Ohradil se vůči tvrzení, že koalice někoho „háže přes palubu“. „Pro ty lidi tady bude funkční nástroj, bude jim zabezpečovat možnost odejít dříve do důchodu i to, aby ten důchod byl ve vyšší finanční výši,“ zdůraznil Jurečka.
Podle vládní verze navrhované důchodové reformy mělo mít možnost dřívější penze bez krácení pobírané částky všech asi 12.000 pracovníků čtvrté kategorie a asi 108.000 lidí z části třetí kategorie, kteří pracují s fyzickou zátěží, vibracemi, v chladu či teple. Zaměstnavatel by za ně měl platit o pět procentních bodů vyšší odvody. Poslanecký návrh TOP 09 a ODS ponechává jen čtvrtou kategorii.
„Práce zařazené pouze v kategorii čtvrté byly zvoleny především z důvodu, že se jedná o nejrizikovější kategorii pro zdraví, při které jsou překračovány hygienické limity, tedy hrozí vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,“ napsali předkladatelé Jan Jakob (TOP 09) a Marek Benda (ODS) v důvodové zprávě. O podobě důchodové reformy mají poslanci hlasovat podle dnešního sněmovního rozhodnutí v pátek v poledne.