Lipavský a Zelenskyj spolu mluvili o muniční iniciativě i o společném zasedání vlád

Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnes na okraj summitu k potravinové bezpečnosti v Kyjevě jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Tématem byla česká muniční iniciativa, možné další společné vládní zasedání i boj proti ruským dezinformacím. Obilí z Ukrajiny zachránilo ve světě před hladem na 20 milionů lidí, řekl Zelenskyj na summitu.

„Padlo velké poděkování za podporu, které se Ukrajině a Ukrajincům dostává,“ řekl ke schůzce s hlavou ukrajinského státu Lipavský. Zelenskyj podle šéfa české diplomacie nezmínil žádný další konkrétní požadavek ohledně pomoci Ruskem napadené zemi.

Lipavský se podle svých slov se Zelenským shodl, že by bylo správné pokračovat ve společných zasedáních české a ukrajinské vlády. Ta se dosud odehrála dvakrát.

„Padlo velké poděkování za podporu, které se Ukrajině a Ukrajincům dostává,“ řekl ke schůzce s hlavou ukrajinského státu Lipavský. Zelenskyj podle šéfa české diplomacie nezmínil žádný další konkrétní požadavek ohledně pomoci Ruskem napadené zemi.

Lipavský se podle svých slov se Zelenským shodl, že by bylo správné pokračovat ve společných zasedáních české a ukrajinské vlády. Ta se dosud odehrála dvakrát.

Lipavský také Zelenského informoval o tom, že v rámci české muniční iniciativy bude do konce roku Ukrajině dodáno slíbených na 500.000 kusů dělostřelecké munice a že český premiér Petr Fiala již s představiteli Dánska a Nizozemska oznámili pokračování iniciativy také v příštím roce.

Zelenskyj na sociální síti X uvedl, že kromě české muniční iniciativy byla předmětem jednání rovněž spolupráce Česka a Ukrajiny v boji proti ruským dezinformacím. „Dohodli jsme se také na dalších krocích k dalšímu rozvoji naší bilaterální spolupráce,“ napsal ukrajinský prezident. „Jsem vděčný za probíhající podpůrné iniciativy České republiky,“ dodal.

Na schůzce podle mluvčího českého ministerstva zahraničí Daniela Drakea zazněla také česká podpora ukrajinské občanské společnosti a nezávislých médií, která jsou podle Lipavského dřívějšího vyjádření „tím, co Ukrajinu odlišuje od autoritářského Ruska“.

  V neděli přibylo téměř 3400 případů covidu, PES se nemění

Lipavský novinářům řekl, že Zelenskému daroval publikaci vydanou českým ministerstvem pod názvem Prokremelské pohádky, která se odlehčenou formou snaží vyvracet některá lživá či zavádějící tvrzení ruské propagandy.

„Dárek mu udělal radost. Prý by mohla vyjít i ukrajinská verze, pohádek z Kremlu tu poslouchají dost,“ napsal Lipavský na sociální síti X.

Zelenskyj dnes v Kyjevě hostil třetí summit iniciativy Obilí z Ukrajiny (Grain from Ukraine), která vznikla v roce 2022 na jeho popud jako způsob podpory humanitárních dodávek obilí do některých zemí i podpory ukrajinských producentů zemědělských plodin. Lipavský byl jediný z vysoce postavených zahraničních představitelů, kdo se summitu zúčastnil osobně.

Lipavský se již v pátek sešel také se svým resortním kolegou Andrijem Sybihou a ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem, navštívil Ruskem vybombardovanou dětskou nemocnici Ochmatdyt a nedaleko Kyjeva se seznámil s projektem odminování, který spolufinancuje česká vláda. Dnes se rovněž spolu s vedením ukrajinského státu zúčastnil ceremonie u příležitosti výročí hladomoru z 30. let.

Česko patří na mezinárodním poli k největším podporovatelům Ukrajiny v její už déle než 1000 dní pokračující obraně před ruskou agresí a bylo mezi prvními, kdo Kyjevu dodal těžkou výzbroj. Letos Praha zahájila iniciativu, jejímž cílem je získávat pro Ukrajinu dělostřeleckou munici ze zemí mimo EU. Česká diplomacie v čele s Lipavským rovněž vyvíjí úsilí, aby ruští diplomaté dostávali víza a povolení k pobytu v EU, která umožní pohyb pouze v rámci hostitelské země, a nikoli po celém schengenském prostoru.

Rusko napadlo Ukrajinu 24. února 2022 a v současnosti okupuje asi pětinu její rozlohy, včetně poloostrova Krym anektovaného už na jaře 2014. Ukrajinské jednotky se v posledních měsících snaží zadržovat mohutnou ruskou ofenzivu, která se soustřeďuje zejména na oblast Donbasu na východě země. Rusku se za cenu značných ztrát lidí i techniky daří sice pomalu, ale setrvale postupovat. Kyjev tvrdí, že potřebuje větší pomoc Západu, aby měl šanci ruskému náporu čelit.

  Jak lidské tělo reaguje na očkování proti koronaviru? Teplota i bolest po vpichu jsou zcela normální

Zelenskyj: Obilí z Ukrajiny zachránilo ve světě před hladem 20 milionu lidí

Obilí vyvezené z Ukrajiny zachránilo ve světě před hladem na 20 milionů lidí, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu k potravinové bezpečnosti v Kyjevě. Na vrcholné schůzce vystoupil také český ministr zahraničí Jan Lipavský, který druhým dnem pokračuje v návštěvě Ukrajiny. Společným úkolem mezinárodního společenství je podle něj zajistit, aby ukrajinské obilí bylo i v době ruské invaze dostupné všem těm, kdo ho potřebují.

Iniciativa Obilí z Ukrajiny (Grain from Ukraine) vznikla v roce 2022 na popud Zelenského jako způsob podpory humanitárních dodávek do zemí, kde lidé trpí nedostatkem potravin. Cílem programu je zdůrazňovat roli Ukrajiny jako odpovědného člena světového společenství a čelit ruské propagandě, která svaluje vinu za potravinovou krizi na Ukrajinu a její západní partnery. Finančně na program přispívá řada mezinárodních organizací a desítky zemí včetně Česka.

Ukrajina patří k předním světovým producentům a vývozcům obilí a dalších zemědělských produktů. Její dodávky jsou klíčové pro některé země na Blízkém východě a v Africe. Zkomplikovala je rozsáhlá ruská invaze na Ukrajinu, která začala v únoru 2022. Loni se Ukrajině podařilo z velké části uvolnit námořní blokádu, kterou Rusko do té doby znemožňovalo vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře.

„Celkově bylo od spuštění našeho programu Obilí z Ukrajiny zachráněno před hladem 20 milionů lidí. A to jen díky našemu humanitárnímu programu. Celkem ukrajinský vývoz potravin zásobuje 400 milionů lidí ve sto zemích,“ řekl Zelenskyj, který následně odpovídal na dotazy novinářů z Afriky a dalších států.

Uvedl také, že od spuštění ukrajinského koridoru pro vývoz potravin přes Černé moře loni v červenci bylo ruskými raketami a drony poškozeno 321 zařízení v ukrajinských přístavech. Útoky rovněž poškodily více než 20 civilních lodí.

  Lidovci chtějí programové prohlášení Spolu a PirStan schvalovat 5. listopadu

Plnou podporu iniciativě ve svém příspěvku na konferenci vyslovil český ministr zahraničí Lipavský. „Společně zajišťujeme, aby se ukrajinské obilí dostalo k potřebným a mělo ochranu před ruskou agresí,“ řekl ministr s tím, že Rusko útokem na Ukrajinu ohrožuje potravinovou bezpečnost na celém světě.

Lipavského ukrajinský resortní kolega Andrij Sybiha vyzval partnery, aby pomohli dále rozšiřovat bezpečnost ukrajinského zemědělského exportu, například formou zvláštního programu pojištění lodí vyvážejících obilí z ukrajinských přístavů. Tato plavidla i ukrajinské terminály se opakovaně stávají terčem ruských vzdušných útoků.

V pořadí třetí summit k potravinové bezpečnosti se koná v den připomínky hladomoru na Ukrajině ve 30. letech 20. století. Lipavský se dnes spolu s ukrajinskými vrcholnými činiteli zúčastnil ceremonie uctění obětí této katastrofy, kterou vyvolala především tvrdá politika sovětského diktátora Josifa Stalina a zabavování obilí a dobytka místním obyvatelům. Podle odhadů historiků zahynulo v letech 1932–1933 na 3,5 milionu až šest milionů Ukrajinců; některé země včetně ČR tento hladomor uznaly jako úmyslně vyvolanou genocidu.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com