Do Británie mezi červencem 2022 a červnem 2023 přišlo o rekordních 900.000 lidí více, než se vystěhovalo, informoval dnes britský statistický úřad. Labouristický premiér Keir Starmer reagoval slibem, že prosadí reformy, které počet migrantů sníží. Migrace byla jedním z hlavních témat zastánců brexitu v roce 2016, v posledních letech ale výrazně narostla.
Původní odhad takzvané čisté migrace pro rok končící poslední loňský červnový den byl 740.000, dnes ho ale statistici výrazně revidovali, a to na 906.000. Pro rok mezi červencem 2023 a letošním červnem pak uvedli číslo 728.000.
Jak poznamenává agentura Reuters, za vlády konzervativců po odchodu Británie z Evropské unie výrazně ubylo migrantů z EU směřujících do ostrovní země, ale změny vízových pravidel vedly k nárůstu imigrace ze zemí jako jsou Indie, Nigérie či Pákistán.
Starmer dnes imigrační politiku konzervativců tvrdě kritizoval. „Selhání takového rozsahu není jen otázkou smůly. Ne, to je jiná úroveň selhání. Brexit byl použit k tomu, aby se Británie stala experimentem v otevřených hranicích,“ řekl na tiskové konferenci.
V odvětvích, kde se ukáže přílišná závislost zaměstnavatelů na přistěhovalcích, slíbil reformu bodového imigračního systému. Ten konzervativci zavedli v roce 2021 a žadatelům o víza jsou v něm přidělovány body na základě jejich vzdělání či schopností důležitých pro britský pracovní trh.
Vysoká úroveň imigrace je v Británii citlivým tématem. Voliči se podle Reuters obávají, že přetížené veřejné služby nedokážou zvládnout tak velké přílivy lidí, zatímco odvětví, jako je zdravotnictví, tvrdí, že bez zahraničních pracovníků nemohou fungovat.