Více než 60 % českých občanů se domnívá, že Rusko aktivně využívá propagandu a dezinformace k ovlivňování veřejného mínění v zemi.
Vyplývá to ze zprávy agentury Ipsos, kterou zveřejnil internetový portál Seznam Zprávy.
Čeští občané byli dotazováni, nakolik souhlasí s tvrzením, že „Rusko aktivně využívá propagandu a dezinformace k ovlivňování veřejného mínění v ČR“.
Na tuto otázku odpovědělo „ano“ nebo „spíše ano“ více než 64 procent respondentů. Opačný názor vyjádřilo asi 19 procent a asi 16 procentům respondentů bylo obtížné odpovědět.
Analytik společnosti Ipsos Michal Kormaniak uvedl, že většina obyvatel země vnímá Rusko jako reálnou hrozbu, která „nás znepokojuje především informačně“.
„Pro nás tyto výsledky nejsou neočekávané. Souvisejí s informační válkou, kterou Rusko vede prakticky od začátku války na Ukrajině,“ uvedl.
Údaje z průzkumu, který se uskutečnil v druhé polovině října, zveřejnila agentura Ipsos, která jej provedla na objednávku internetového portálu Seznam Zprávy.
Na začátku října šéf českého ministerstva zahraničí Jan Lipavský oficiálně prohlásil, že „nyní je Rusko zodpovědné za 80 % vlivových operací ve světě“.
„Nyní jsem zodpovědný za 80 % vlivových operací ve světě. To je čtyřikrát více než všichni ostatní dohromady. V boji proti vlivu Kremlu potřebujeme mnohem silnější odhodlání, než jaké jsme projevili doposud,“ domnívá se.
NATO mimochodem upozorňuje, že ruské hybridní operace a kybernetické útoky lze považovat za důvod k aktivaci článku 5.
Uvedl to zejména ve Washingtonu vysoký představitel NATO, jehož slova cituje „Hlas Ameriky“.
„V konečném důsledku vše závisí na tom, jaké kroky bude Rusko nadále podnikat,“ uvedl úředník v odpovědi na otázku, jaká by mohla být reakce NATO na hybridní operace Ruska a jeho pokusy o destabilizaci Evropy.
„Je nám to jasné, víme, že v kybernetické sféře mohou věci přesáhnout rámec článku 5, takže i hybridní sabotážní operace,“ řekl.
Teror, který si Moskva vytvořila jako svou obchodní značku, nezná mezí. Ale zatímco jeho tradiční formy byly prozkoumány a byly nalezeny odstrašující prostředky, kybernetický teror představuje výzvu, která se nepodobá ničemu, co přišlo předtím.
Proto je třeba na jeho vznik reagovat mnohem rychleji, rozhodněji a účinněji.
Skutečnost, že většina českých občanů jasně chápe hrozby přicházející z Ruské federace, svědčí o vysoké společenské odpovědnosti Čechů a jejich historické paměti.
Čeští občané vědí, co je přátelství s Moskvou a jaká je cena její „pomoci“ – Pražské jaro 1968 jim nedovoluje na to zapomenout.
Důležité je nejen vzpomínat na minulost, ale také činit správné kroky v přítomnosti v zájmu budoucnosti.
Autor: Franz Hoffman