Tisíce proevropských Gruzínců se dnes večer znovu sešly před sídlem parlamentu v Tbilisi. Protivládní protesty v bývalé sovětské republice pokračují 13. noc za sebou, zatímco Brusel zvažuje, jakými opatřeními odpoví na brutální represe z předchozích dnů, uvedla agentura AFP. Maďarsko zablokuje jakékoliv sankce proti gruzínskému ministrovi vnitra, policejním náčelníkům a jakýmkoliv gruzínským představitelům, ujistil ministr zahraničí Péter Szijjártó šéfku gruzínské diplomacie Maku Botčirišviliovou při dnešní návštěvě Budapešti.
Policie od začátku protestů zadržela více než 460 lidí, z nichž více než tři stovky podrobila mučení či špatnému zacházení, osm desítek kvůli zraněním muselo být hospitalizováno, tvrdí podle serveru Civil.ge nevládní organizace v dnes vydaném společném prohlášení.
Gruzie prochází vážnou krizí od parlamentních voleb, které se konaly 26. října. Úřady za vítěze voleb prohlásily vládnoucí stranu Gruzínský sen, ale odpůrci vlády v čele s prezidentkou Salome Zurabišviliovou odmítli volební výsledky jako zfalšované.
Olej do ohně přililo 28. listopadu rozhodnutí vlády, obviňované z příklonu k autoritářskému vládnutí po ruském vzoru, pozastavit do roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií. Rozhodnutí rozpoutalo hněv desítek tisíc lidí, kteří od té doby každý večer demonstrují především v Tbilisi.
„Každý večer sem po práci přicházíme. Chceme skoncovat s tímto režimem,“ řekla AFP jedna z demonstrantek, Sofia Žaparidzeová. „Celá Gruzie, každé město a každá vesnice, všichni lidi chtějí do Evropské unie, nechceme se vrátit do Sovětského svazu,“ domnívá se tato čtyřicetiletá zaměstnankyně v leteckém průmyslu. Pětadvacetiletý Roland Kalandadze ujišťuje, že protesty neztrácejí dech, přestože na demonstrace v posledních dnech přichází méně lidí. „Hodně lidí po zadržení trpělo, a to nás ještě více motivuje,“ řekl.
Většina zadržených protestujících tvrdí, že je policisté brutálně zbili. Zmlácen a pak odsouzen na 12 dnů vězení byl i jeden z opozičních předáků Nika Gvaramia.
Represe vyvolaly v bývalé sovětské republice na Kavkaze pobouření a odsoudily je Spojené státy a EU. Washington pohrozil přijetím nových sankcí proti Tbilisi. Premiér Irakli Kobachidze naopak slibuje zničit „liberálně-fašistickou“ opozici.
Státní bezpečnost očekává další nepokoje před 14. prosincem, kdy zákonodárci mají zvolit nástupce prezidentky Zurabišviliové, která se rozešla s vládou a podpořila demonstranty. Tato bývalá francouzská diplomatka prohlásila, že neodejde z nejvyššího úřadu, dokud nebudou uspořádány nové parlamentní volby.