ČR a Bavorsko plánují širší spolupráci v energetice včetně jaderné

Česká republika a Bavorsko plánují intenzivněji spolupracovat v energetice. Cílem je zajistit dostatek energie i propojit sítě, řekl český předseda vlády Petr Fiala (ODS) po dnešním podpisu příslušného memoranda s premiérem německé spolkové země Markusem Söderem. Bavorsko podle Södera stojí o privilegované partnerství s Českem v jaderné energetice. Česko by mohlo pomáhat s dodávkami výměnou za pomoc při vývoji a stavbě reaktorů a sdílení vědeckého know-how. Podle premiéra Fialy se pohledy Česka a Bavorska na řadu výzev shodují, uvedl po jednání. V Praze hovořili o migraci, železničním spojení či ekonomice.

Fiala označil energetiku za velké téma a problém pro Česko i Evropu. „Vysoké ceny energií nás činí méně konkurenceschopnými s jinými regiony a musíme s tím něco dělat,“ uvedl. Česko a Bavorsko podle Fialy chtějí zajistit bezpečné a spolehlivé dodávky elektřiny, propojit sítě, ale soustředit se budou i na spolupráci vědeckých a výzkumných institucí.

Najít rovnováhu mezi ochranou klimatu a zajištěním dostatku energie je podle Södera možné jen s rozumným, nikoliv ideologickým energetickým mixem. „Potřebujeme jiné zdroje, když není vítr a nesvítí slunce. Správný mix sestává z obnovitelných i jaderných zdrojů,“ uvedl. Ocenil rozvoj české jaderné energetiky z technologického i bezpečnostního hlediska.

Postup Česka, které aktuálně pracuje na dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech, by podle Södera mohl být výhodný nejen pro Bavorsko, ale také Durynsko či Sasko. „Chtěli bychom mít privilegované partnerství, chceme ho rozšiřovat a chceme spolupracovat při vývoji a stavbě reaktorů a předávání vědeckého know-how,“ uvedl. Před cestou do Prahy hovořil o „jaderné alianci“ s Českem.

Jeho plán v Bavorsku před jednáním s Fialou podrobily kritice například opoziční strana Zelených či ekologické organizace. Podle odborníka na energetiku z výzkumného ústavu Öko-Institut ve Freiburgu Felixe Matthese, kterého oslovila agentura DPA, nejsou navíc Söderovy plány s „privilegovaným odběrem“ možné technicky, tržně, ani právně.

Německo loni v dubnu odpojilo od sítě svoji poslední jadernou elektrárnu, a přestalo tak po více než 60 letech vyrábět energii z jádra. Söder dnes v té souvislosti opětovně hovořil o „fundamentální chybě“. Loni v květnu po jednání zemského kabinetu, kterého se jako host účastnil i Fiala, řekl, že Bavorsko se chce více soustředit na výzkum jaderné fúze. I dnes fúzi označil za obrovskou šanci, kde nesmí evropské země zaspat a přenechat iniciativu jiným regionům.

  Pavlovi podle průzkumu věří 58 procent veřejnosti, vládě pouze čtvrtina

Pohledy Česka a Bavorska na řadu výzev se shodují, řekl Fiala

Pohledy Česka a Bavorska na řadu výzev se podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) shodují, důležité je to podle něj nejen pro střední, ale celou Evropu. V rozvoji vzájemných vztahů chtějí země pokračovat, řekl Fiala po dnešním jednání s bavorským premiérem Markusem Söderem v Praze. Premiéři jednali mimo jiné o migraci či železničním spojení.

Vztahy mezi Českem a Bavorskem jsou podle Fialy vynikající. „Setkání jasně ukázalo, že chceme pokračovat v rozvoji vzájemných vztahů,“ uvedl. Podle Södera dnes premiéři neměli žádná sporná témata, pouze společné strategie, jak reagovat na výzvy.

Premiéři jednali například o řešení nelegální migrace, podle českého předsedy vlády je potřeba hledat evropská řešení a v boji s nelegální migraci být odvážnější a razantnější. Zavádění kontrol na hranicích není to řešení nelegální migrace, které dlužíme občanům evropských zemí, podotkl Fiala. Česko bude podle něj pokračovat v tlaku na to, aby se evropská azylová a návratová politika změnila.

Fiala se Söderem hovořili také o železničním spojení mezi Prahou a Mnichovem. Na české straně je v plánu úsek trati do roku 2030 výrazně zmodernizovat, navýšit kapacitu a navýšit rychlost až na 200 kilometrů v hodině, uvedl český ministerský předseda.

Tématem jednání byl i automobilový průmysl či spolupráce ve vědě a výzkumu. Fiala ocenil také snahu Bavorska posílit výuku českého jazyka zřízením šesti bilingvních středních škol.

Söder návštěvu Česka zahájil dnes dopoledne s Fialou na tradičních vánočních trzích v centru Prahy. Politici si k neformální debatě dali klobásu a prohlédli si zaplněné Staroměstské náměstí včetně rozsvíceného vánočního stromu a betlému.

Söderovy plány na jadernou spolupráci s Českem čelí v Bavorsku kritice

Plány bavorského premiéra Markuse Södera, který chce na dnešní návštěvě Prahy jednat s českým premiérem Petrem Fialou o spolupráci v jaderné energetice, čelí v Bavorsku kritice. Za nebezpečné je označila opoziční strana Zelených. Podle experta na energetiku, kterého dnes citovala agentura DPA, nejsou avizované plány reálné.

  Vlevo dole: Zájemců o Hrad je 30, ale bojí se říct nahlas: Chci kandidovat

Söder před cestou do Česka uvedl, že chce v Praze s Fialou jednat o rozvoji přátelských vztahů obou zemí a přeshraniční spolupráci. Zvlášť ovšem zdůraznil téma jaderné energetiky, a hovořil dokonce o vytvoření „jaderné aliance“. Řekl, že by chtěl Bavorsku zajistit dodávky elektřiny z českých jaderných elektráren. „Chceme jednat o možném využití české jaderné energie, abychom zajistili lepší zásobování a stabilizovali síť – třeba formou privilegovaného odběru proudu,“ řekl.

Bavorsko by pak s Českem mohlo podle Södera na oplátku uzavřít partnerství v oblasti bezpečnostní technologie. „To znamená: My nabídneme know-how a vytvoříme možnost dodávek levné elektřiny bez CO2 předně do Bavorska,“ dodal.

Podle odborníka na energetiku z výzkumného ústavu Öko-Institut ve Freiburgu Felixe Matthese, kterého oslovila agentura DPA, nejsou Söderovy plány s „privilegovaným odběrem“ reálné. „Nejde to: ani technicky, ani tržně, ani právně,“ uvedl. Na vnitřním trhu EU podle něj vlády elektřinu ani nenakupují, ani neprodávají. „Ceny a množství se vyjednávají na burze,“ řekl. Dodávky z Česka do Německa jsou tak podle Matthese výsledkem fungování trhu a nikoliv „nějakých politických dohod“.

Kritiku si Söder vysloužil podle očekávání od bavorských Zelených. Poslanec zemského sněmu Toni Schuberl vyjádřil obavy z českých jaderných elektráren. „Když jaderná elektrárna Temelín vybuchne, bude Bavorský les v zóně smrti. Pokud to Söder ještě podpoří, zvýší se toto riziko masivně,“ dodal.

Také ekologické organizace se vyjádřily proti případné „jaderné alianci“. „Jaderná energie byla a je nebezpečná, otázka nakládání s jaderným odpadem je nevyjasněná,“ uvedl zástupce organizace Bund Naturschutz Martin Geilhufe. „Bavorsko nepotřebuje partnerství s českými reaktory, které patří do šrotu,“ uvedla odbornice na energetiku bavorské pobočky ekologické skupiny Greenpeace Saskia Reibecková.

Proti Söderovu plánu se postavil také bavorský poslanec Martin Behringer, který je členem strany Svobodní voliči (FW), jež tvoří se Söderovou Křesťansko-sociální unií v Bavorsku vládu. Místo dohod, „které nikdo nepotřebuje“, je podle něj třeba zrychlit budování elektráren na obnovitelné zdroje. „Pokud se s Temelínem něco stane, a poruch tam mají dost, pak náš celý region, celý Bavorský les, zanikne,“ řekl. Söder by měl při dnešní návštěvě Prahy podle Behringera s Fialou jednat spíše o plánovaném úložišti radioaktivního odpadu. „Češi tady nehrají s odkrytými kartami,“ míní poslanec.

  Maďarskou prezidentku Novákovou přijal zvolený prezident Pavel

Předseda frakce CSU v bavorském zemském sněmu Klaus Holetschek ale kritiku odmítl, Bavorsko podle něj potřebuje bezpečnou a levnou elektřinu. Česko navíc s jadernou energií počítá, „ať už chceme, nebo ne“. Praha bere bezpečnost svých reaktorů podle Holetschka velmi vážně. A díky dobrým vztahům může Bavorsko vznášet v Praze své námitky.

Německo loni v dubnu odpojilo od sítě svoji poslední jadernou elektrárnu, a přestalo tak po více než 60 letech vyrábět energii z jádra. Odklon od jaderné energetiky zahájila někdejší kancléřka Angela Merkelová v reakci na havárii v jaderné elektrárně v japonské Fukušimě v březnu 2011. Söder po odpojení poslední elektrárny hovořil o „fatální chybě“ i o tom, že by Bavorsko chtělo v provozu jaderných elektráren pokračovat na svou zodpovědnost. Loni v květnu pak po jednání zemského kabinetu, kterého se jako host účastnil i český premiér Fiala, řekl, že Bavorsko se chce více soustředit na výzkum jaderné fúze. Fiala tehdy dodal, že Česká republika má zájem o spolupráci ve všech oblastech nukleárního výzkumu.

Web stanice BR v souvislosti s debatou o jaderné energii v Bavorsku upozornil, že jihoněmecká spolková země získává nyní z obnovitelných zdrojů rekordní množství elektřiny – už přes 70 procent celkové spotřeby.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com