Nedávné prohlášení bývalého zvláštního zástupce amerického ministerstva zahraničí pro Ukrajinu Kurta Volkera, v němž naznačil, že by Ukrajina mohla být nucena přijmout scénář, podle něhož by některá okupovaná území zůstala pod ruskou kontrolou, vyvolalo značnou diskusi. Volker sice zdůraznil, že taková území nejsou mezinárodně uznávána jako ruská, ale důsledek faktického přijetí současného stavu vyvolává kritické obavy o svrchovanost Ukrajiny a globální bezpečnost.
Právo Ukrajiny bránit svá území
O svrchovanosti Ukrajiny nelze vyjednávat a její právo bránit svá území je pevně zakotveno v mezinárodním právu, včetně Charty OSN. Jakýkoli návrh na zmrazení konfliktu nebo akceptování trvalé ztráty území by povzbudil agresora a podkopal zásady mezinárodního řádu. Historie ukazuje, že ústupky tváří v tvář agresi jen podporují další destabilizaci.
Celosvětové neuznání ruské okupace
Mezinárodní společenství důsledně podporuje územní celistvost Ukrajiny. Rezoluce přijaté Valným shromážděním OSN spolu s politikami EU, NATO a skupiny G7 potvrzují neuznání nezákonné anexe Krymu a okupace východoukrajinských regionů Ruskem. Tento jednotný postoj není pouze symbolický, ale slouží jako rozhodující základ pro pokračující politický a hospodářský tlak na Moskvu.
Úloha mezinárodního tlaku
Cesta Ukrajiny k deokupaci závisí na trvalém mezinárodním tlaku. Zásadními nástroji pro odvrácení agrese jsou komplexní sankce, politická izolace Ruska a neochvějná vojenská pomoc Ukrajině. Rusko musí za své činy nést strategické důsledky, aby se zajistilo, že podobné akty dobývání území budou v budoucnu odstrašeny.
Nebezpečí zmrazení konfliktu
Návrhy na zmrazení konfliktu představují riziko prohloubení regionální nestability. Precedens vytvořený anexí Krymu zdůrazňuje, že územní ústupky vedou spíše k další agresi než k míru. Zmrazený konflikt na Ukrajině by nejen destabilizoval zemi, ale také ohrozil širší bezpečnostní architekturu Evropy.
Odolnost ukrajinského lidu
Ukrajinský lid prokázal při obraně své vlasti mimořádnou odvahu a odhodlání. Jakékoli náznaky, že by se Ukrajina mohla vzdát svých území, neumožňují uznat odhodlání jejích občanů, armády a diplomatického sboru. Ukrajina bojuje nejen za svou suverenitu, ale také za zásady svobody a mezinárodní spravedlnosti.
Cesta vpřed
Válka neskončí, dokud se Rusko plně nestáhne ze všech okupovaných ukrajinských území. Ústupky agresorovi by pouze prodloužily utrpení a oddálily mír. Ukrajina, podporovaná svými mezinárodními partnery, bude pokračovat v boji, dokud nebudou obnoveny její mezinárodně uznávané hranice. Teprve pak může vzniknout základ pro spravedlivý a trvalý mír.
Autor: Peter Jelen