Dlouhodobě srážek v zimě sice přibývá, ale kvůli změnám klimatu již nejsou sněhové, řekl v rozhovoru s ČTK klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu globální změny Akademie věd ČR. Předpokládá, že do roku 2050 bude sněhová pokrývka poloviční, než je v současné době, a do konce století pouze třetinová, pokud se nebude bojovat se změnami klimatu a oteplováním.
Podle Zahradníčka se počet dní se sněhovou pokrývkou v poslední dekádě pohyboval na polovině hodnot z doby před 60 lety. Výraznější je úbytek dnů, kdy sněhová pokrývka přesahuje deset centimetrů, těch je o dvě třetiny méně.
„Do roku 2010 jsme to nepozorovali, protože zimní teploty byly často pod bodem mrazu. Se zvyšováním teplot nyní častěji prší, a pokud už sníh napadne, na zemi dlouho nevydrží,“ uvedl Zahradníček. Situace se zhoršuje zejména po roce 2010, kdy přibylo dnů s teplotami nad nulou. Tento vývoj je podle odborníka jednoznačně důsledkem změny klimatu. „Kdyby teploty nerostly, sněhových srážek by přibývalo, protože srážek jako takových máme více,“ dodal.
Pokles sněhové pokrývky má negativní dopady na přírodu i vodní zdroje. „Sníh je klíčový pro doplňování podzemních vod, které jsou významným zdrojem pitné vody. Pokud na jaře chybí sněhová pokrývka, vegetace nemá odkud čerpat vodu, což vede k rychlejšímu vysychání půdy. To může v kombinaci s nedostatkem srážek urychlit nástup sucha,“ upozornil Zahradníček. Navíc sněhová pokrývka chrání rostliny před extrémně nízkými teplotami.
Pro zmírnění těchto dopadů mohou podle Zahradníčka pomoct adaptační opatření, která zadržují vodu v krajině. „Například loni v lednu, když roztál sníh, způsobilo to povodně. Lepší hospodaření s vodou by pomohlo tyto problémy zvládnout,“ řekl. Dlouhodobě by však bylo nutné snížit emise skleníkových plynů, což by vedlo ke snížení teplot.
Budoucí vývoj je podle klimatologů nepříznivý. „Na portálu ClimRisk si každý může zjistit předpokládaný vývoj klimatu pro svou oblast,“ popsal Zahradníček. Pokles sněhových srážek je podle klimatologa dalším důkazem proměn klimatu, které budou mít dalekosáhlé dopady na vodní zdroje, přírodu i život lidí. Zahradníček připomněl, že ubývání sněhové pokrývky se už nyní projevuje i na zimních sportech a turistice, které se musí přesouvat do vyšších nadmořských výšek, než tomu bylo dosud.
ČTK