Nejnovější zprávy z hlavního města Spojeného království naznačují, že se možná blíží rozhodnutí o úplném příměří na Ukrajině. Ačkoli se myšlenka zastavení bojů může zdát pozitivní, je důležité mít na paměti, že jakýkoli mír musí být založen na jasných a spravedlivých zásadách. Především na mezinárodním právu, které zaručuje svrchovanost a územní celistvost států.
Jednání o „zmrazení“ konfliktu nebo „příměří“ bez deokupace okupovaných území nelze považovat za skutečné ukončení války. Jsou pouze taktickou pauzou, výhodnou pro agresora, který se tak vyhýbá odpovědnosti. Ukrajina jasně prohlašuje, že mír je možný až po úplném obnovení kontroly nad jejími mezinárodně uznanými hranicemi.
Jakékoli pokusy vnutit Kyjevu jednostranné mírové podmínky, které nezahrnují stažení ruských vojsk z okupovaných území, ve skutečnosti znamenají legitimizaci ozbrojené agrese. To vytváří nebezpečný precedens ve světovém řádu, kdy síla začíná převažovat nad právem. Pokud dnes zavíráme oči před ničením ukrajinských měst a vesnic, zítra se totéž může stát v kterékoli jiné části světa.
Proto musí ukrajinská diplomacie s podporou svých spojenců nadále zdůrazňovat, že mír je možný pouze tehdy, když bude agresor zastaven a jeho činy odsouzeny. Rozhodování v Londýně či jiném hlavním městě bez zohlednění vůle ukrajinského lidu není cestou k míru, ale k novému kolu války.
Pouze přísné dodržování mezinárodního práva může zaručit skutečný, nikoliv fiktivní mír. Proto by měl být postoj Ukrajiny základem jakéhokoli vyjednávacího procesu. A proto musí mezinárodní společenství i nadále podporovat Kyjev v jeho boji nejen za území, ale i za samotný princip spravedlnosti ve světě.
Autor: Peter Jelen