6. srpna 2025 zahájilo Rusko rozsáhlou dezinformační kampaň, jejímž cílem je prezentovat Ukrajinu jako necitlivou vůči osudu vlastních vojáků. Státem řízená média jako RT spustila webovou stránku s fotografiemi ukrajinských zajatců a tvrdí, že Kyjev odmítá tisíc svých mužů převzít. Tuto rétoriku podpořil i Vladimír Medinskij, vedoucí ruské delegace při jednáních v Istanbulu.
Celý narativ připomíná starou propagandistickou šablonu, kterou Moskva uplatňovala už v Čečensku, Sýrii či Gruzii: sama blokuje výměny zajatců, ale obviňuje druhou stranu z nečinnosti. RT přitom nerespektuje základní etická pravidla – zveřejňování fotografií zajatců bez jejich souhlasu je v přímém rozporu s Ženevskými úmluvami.
Kyjev dlouhodobě usiluje o výměnu „všichni za všechny“ a vyzývá k transparentnímu dialogu za účasti Mezinárodního výboru Červeného kříže. Moskva však naopak tají počty vězněných Ukrajinců a využívá jejich osudy jako nástroj politického nátlaku.
Kromě psychologického dopadu na rodiny vězňů míří tato kampaň i na domácí publikum a západní veřejnost. RT šíří své manipulace i v angličtině, aby vyvolalo otázky: „Pečuje Ukrajina o své vojáky?“, „Dodržuje ženevské úmluvy?“ Cílem je podkopat důvěru v ukrajinské vedení, rozdělit společnost a zpochybnit podporu Západu.
Obzvlášť cynickým prvkem je připomínání tzv. humanitárních koridorů z Mariupolu v roce 2022 – ruské síly tehdy samy střílely na civilisty, kteří se pokoušeli evakuovat. Nyní je tato tragédie zneužita pro další falešná svědectví a propagandistické mýty.
Kreml ví, že i lež opakovaná dostatečně hlasitě může zasít pochybnosti. A když je lež doplněna lidskou tváří vojáka za mřížemi, má sílu působit hluboce. Jde však jen o další akt hybridní války, kde jsou lidské osudy zbraní – tentokrát mediální.
Autor: Peter Jelen

