Armáda i politici si dnes před budovou generálního štábu v Praze připomněli památku generála Heliodora Píky, oběti komunistické justiční vraždy. Od popravy československého vojáka a legionáře dnes ráno uplynulo 71 let. Pietního aktu se zúčastnili příbuzní Píky, zástupci ministerstva obrany a armády, Senátu či pražských městských částí.
Na shromáždění, kde zástupci několika institucí u pamětní desky umístěné na budově generálního štábu položili věnce a květiny, vystoupil mimo jiné vnuk bratrance generála Píky Jan Píka. Svého příbuzného označil za hrdinou osobnost českého národa. „Připomínejme si hrdiny, nechceme-li ztratit svou národní identitu a chceme-li obstát před pokušením svůdné cesty k průměrnosti, vnitřní korupci a zbabělosti,“ řekl.
Náměstkyně ministra obrany Kateřina Blažková vyzdvihla, že mezi ctnosti Píky patřila vojenská hrdost, statečnost a smysl pro čest. „Nebál se mluvit pravdu. Vždy se hlásil k demokratickým tradicím,“ podotkla.
Píka se narodil v roce 1897 ve Štítině na Opavsku. Jako příslušník československých legií se během první světové války zúčastnil bojů na francouzské frontě, ve Francii později i studoval. Během druhé světové války vytvořil odbočku československého odboje s krycím názvem DORA, pracoval jako politický a vojenský zmocněnec vlády i jako náčelník vojenské mise v Sovětském svazu. Po válce se stal podnáčelníkem hlavního štábu. Už v této době byl ale sledován. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl z armády propuštěn a posléze uvězněn.
V prosinci 1948 byl mimo jiné obžalován z vojenské zrady a ze zločinu zneužití úřední moci. V lednu 1949 byl v tajném přelíčení odsouzen k trestu smrti. Jeho proces je označován za první justiční vraždu v Československu. Popraven byl 21. června ve věznici v Plzni-Borech. Teprve v roce 1968 byl zproštěn viny.