Tisíce lidí i v nepříznivém počasí dorazily na pražské Václavské náměstí na protivládní demonstraci Česko proti bídě, kterou svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Podle zpravodaje ČTK bylo náměstí hustě zaplněno k Opletalově ulici. Demonstrace začala ve 14:00 a trvala tři hodiny. Pořadatel a šéf PRO Jindřich Rajchl uvedl, že pokud vláda nepřijme požadavky jeho strany nebo neodstoupí, další protest na stejném místě se uskuteční 16. dubna a akce přejde v blokádu vládních budov.
Několik stovek demonstrantů se po skončení oficiální demonstrace přesunulo před Národní muzeum, kde žádali sundání ukrajinské vlajky. Policie je vyzvala k odchodu, na místě jsou těžkooděnci, kteří zablokovali vstup do muzea. Došlo k několika strkanicím.
Mnoho účastníků drželo české vlajky, někteří měli transparenty žádající demisi kabinetu. Po Opletalovu ulici lidé stáli po celé šířce náměstí, pod ní už byl dav řidší. Desítky lidí protest sledovaly z prostoru před vchodem do Národního muzea. Na transparentech měli lidé také nápisy jako „Pryč s Fialovým šaškostrojem“, „Odírají stát, sobě přidávají“ nebo „Stop válce, stop NATO“. Pískali na píšťalky, skandovali „Hanba!“, „Demisi!“ nebo „Šmejdi“. Policie na dotaz ČTK nechtěla odhadovat počet účastníků, zhruba v 15:30 uvedla, že nezaznamenala žádné konflikty.
„Dnes jsme se přišli shromáždit, abychom se téhle bídě postavili. Aby nám už nikdy nevládli vysílači signálů, pletačky svetrů, majitelky kabelkových tanků nebo hráči vojenských simulací na mobilních telefonech. Aby už nikdy nevládly v téhle zemi zájmy nadnárodních korporací, ale aby nám vládla vláda, která bude mít na prvním místě zájmy občanů České republiky,“ řekl právník Rajchl.
Na závěr akce uvedl, že pokud vláda do 10. dubna nepřijme požadavky jeho strany, nebo nepodá demisi, uskuteční se 16. dubna další demonstrace na Václavském náměstí, jež přejde v blokádu vládních budov.
Právník Ondřej Dostál, který v minulosti spolupracoval s Piráty, uvedl, že vládní novela o nižší valorizaci penzí je protiústavní, což si vysloužilo mezi účastníky výraznou odezvu. Také poznamenal, že někteří vystupující na demonstraci budou cestovat i po obcích a městech a pořádat besedy s občany.
„Nikdo nemá právo nám brát náš stát, nikdo nemá právo zneužívat politické funkce,“ řekl Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů. Parlament se podle něj není schopen vzpamatovat. „Proto budeme muset sáhnout i k nátlakovým akcím a hledat určitou alternativu,“ uvedl. Vyzval také k zablokování skladů supermarketů, pokud nezmění svoji cenovou politiku.
Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za Nezávislé) uvedla, že u některých kolegů v horní komoře Parlamentu začíná získávat ohlas. Hovořila také o tom, že i pro politiky a nejvyšší ústavní činitele platí pravidla a právní řád. „Naším hlavním městem není ani Brusel, ani Washington, ani Moskva, ani Kyjev, naše hlavní město je Praha a naše země se jmenuje Česká republika,“ poznamenala.
Dále vystoupili například právník Tomáš Nielsen, choreograf Petr Zuska, režisér a scenárista Igor Chaun, bývalá senátorka Alena Dernerová, přes video poslali vzkaz epidemiolog Jiří Beran nebo lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Pořadatelé museli několikrát vyzvat demonstranty, aby uvolnili postranní prostor na náměstí, neboť někdo zkolaboval a nemohla se k němu dostat sanitka.
Strana PRO, která vznikla loni, adresovala dopis vládě, v němž ji mimo jiné vyzvala, aby zamezila provozovatelům sociálních sítí v omezování svobody slova nebo aby zavedla zákonnou povinnost médií poskytovat objektivní a vyvážené informace. Kabinet by měl podle představ PRO získat pod stoprocentní kontrolu firmu ČEZ, ve které nyní drží zhruba 70 procent akcií, stát by měl také opustit systém obchodování s emisními povolenkami.
PRO také chce, aby vláda jasně usilovala o mírové řešení války na Ukrajině včetně možného uspořádání mírové konference v Česku. Kabinet by podle ní také měl ukončit dodávky vojenského materiálu Ukrajině.