Ukrajina i Rusko tvrdí, že za 24 hodin u Bachmutu padly stovky protivníků

Ukrajina i Rusko tvrdí, že za 24 hodin v Bachmutu a okolí padly stovky vojáků protivníka. Podle Kyjeva zahynulo 221 proruských sil a dalších více než 300 utrpělo zranění, podle Moskvy na širší frontové linii v Doněcké oblasti zemřelo až 210 Ukrajinců. O prohlášeních obou stran, která se nedají nezávisle ověřit, informuje dnes agentura Reuters.

Rusko, které před více než rokem válku vyvolalo, sice neupřesnilo počet mrtvých Ukrajinců přímo v Bachmutu, který se stal dějištěm jedné z nejkrvavějších a nejdelších bitev války na Ukrajině. Obě strany ale připouštějí, že v oblasti přicházejí o hodně vojáků. Zpravodajská televize CNN nedávno uvedla, že podle některých odhadů je poměr ztrát v bojích o Bachmut až 7:1 v neprospěch Ruska

Žoldnéři ruské Wagnerovy skupiny za poslední dny převzali kontrolu nad většinou východní části tohoto ukrajinského města, uvedlo v sobotní analýze bojů na Ukrajině britské ministerstvo obrany. Frontová linie se tam podle něj nyní nachází v centru města – u řeky Bachmutky.

Ukrajinský generální štáb hlásí odražení 92 ruských útoků za poslední den

Ruská invazní armáda nadále soustředí své hlavní úsilí na vedení útočných akcí ve směrech na Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske, uvedl ve svém ranním operačním hlášení ukrajinský generální štáb. Ten zároveň tvrdí, že ukrajinští obránci v těchto místech odrazili 92 nepřátelských útoků.

„V bachmutském směru nepřítel nepřestal útočit na město Bachmut,“ uvádí velení ukrajinských ozbrojených sil, které dále píše, že ruské jednotky v blízkosti tamní části frontové linie ostřelovaly řadu obcí.

Britské ministerstvo obrany v sobotu ve své analýze vývoje bojů na Ukrajině uvedlo, že žoldnéři ruské Wagnerovy skupiny za poslední dny převzali kontrolu nad většinou východní části Bachmutu. Frontová linie se tam podle něj nyní nachází v centru města – u řeky Bachmutky. Z místa se podle něj stala „vražedná zóna“, jelikož ukrajinští obránci mohou vést palbu z opevněných budov na západě města, který mají stále pod kontrolou.

  Scholz v Kyjevě vybízel Moskvu ke snížení napětí a k dialogu

Šéf ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin hlásil ovládnutí východní části Bachmutu, který se Rusové snaží dobýt už řadu měsíců a stal se jedním z hlavních ohnisek současných bojů, před několika dny.

„Na kupjanském a lymanském směru nepřítel udržoval významnou vojenskou přítomnost v oblastech hraničících s Ukrajinou, aby zabránil přesunu našich jednotek do jiných oblastí,“ uvedl dnes dále ukrajinský generální štáb s poznámkou, že invazní síly se na některých místech v této lokalitě neúspěšně pokusily prolomit ukrajinskou obranu. Neúspěšné ruské útoky hlásí i z okolí Avdijivky či Marjinky.

Ukrajinský generální štáb mimo jiné informuje rovněž o sobotním ruském ostřelování Chersonu, při kterém podle něj zahynuli dva civilisté a tři lidé utrpěli zranění. Ukrajinské úřady v sobotu informovaly o ruském ostřelování, které podle nich zabilo tři lidi a dva zranilo.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..