Záporožská jaderná elektrárna byla zcela odpojena od dodávek elektrické energie zvenčí a byla převedena do záložního režimu, uvedl dnes zástupce Ruskem dosazené okupační správy ukrajinské Záporožské oblasti Vladimir Rogov. Ukrajinská strana podle něj odpojila vedení, které má pod kontrolou. Ukrajina přičetla odpojení největší jaderné elektrárny v Evropě od sítě ruskému ostřelování, které poškodilo poslední elektrické vedení do elektrárny. V průběhu dne se vedení podařilo opravit a elektrárna byla opět připojena k ukrajinské síti, oznámila po několika hodinách společnost Ukrenerho.
V důsledku „nesmyslného nočního ostřelování“ muselo být odpojeno poslední vysokonapěťové vedení, ze kterého je elektrárna napájena pro vlastní potřebu, uvedla ukrajinská společnost Enerhoatom. V režimu odpojení od dodávek elektřiny zvnějšku, které je nutné pro zajištění chodu čerpadel pro chlazení jaderných reaktorů, byly automaticky zapnuty všechny dieselgenerátory jaderné elektrárny. Zásoba paliva měla vystačit na deset dní. Pokud by v této době nebylo možné obnovit vnější napájení stanice, mohlo by dojít k havárii s radiačními následky pro celý svět, varovala dříve společnost Enerhoatom, která elektrárnu provozovala před ruskou okupací.
„Už posedmé od začátku okupace ruskými teroristy z 4. března 2022 přechází ukrajinská elektrárna na režim black-outu,“ uvedla firma. „Rusové ohrožují jadernou a radiační bezpečnost celého světa,“ dodala a vyzvala k převedení elektrárny pod kontrolu společnosti jako legitimního provozovatele.
Ruská strana ujistila, že radiační situace v elektrárně a jejím okolí je normální.
Tajemník záporožské radnice Anatolij Kurtev uvedl, že v tomto městě kontrolovaném Ukrajinou byly částečně přerušeny dodávky elektřiny. Na telegramu napsal, že se to stalo „kvůli nouzové situaci na jednom z energetických zařízení“.
Rusko Záporožskou jadernou elektrárnu, největší zařízení svého druhu v Evropě, obsadilo krátce po začátku loňské invaze na Ukrajinu. Přes elektrárnu ve městě Enerhodar tak nyní prakticky vede frontová linie, Rusko a Ukrajina se v minulosti navzájem vinily z ostřelování zařízení okupovaného ruskými silami.
Ukrajinský energetický systém navzdory ruským útokům funguje stabilně, uspokojuje potřeby spotřebitelů a v nočních hodinách, kdy klesá ukrajinská spotřeba, pokračuje vývoz elektřiny do Moldavska a Polska. Dovážet elektřinu dnes nebylo nutné, uvedla firma Ukrenerho.
Ruský prezident Vladimir Putin loni v říjnu podepsal výnos o převedení elektrárny pod ruskou jurisdikci. Elektrárnu řídí dceřiná společnost Rosatomu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) usilovala o zřízení bezpečné zóny okolo elektrárny, ale to se nepodařilo; podle ruské strany vinou Ukrajiny. Tento měsíc šéf MAAE Rafael Grossi označil situaci za potenciálně nebezpečnou, poznamenal list Kommersant.