Černochová v úterý ve Washingtonu podepíše obrannou dohodu s USA

Česká ministryně obrany Jana Černochová se v úterý ve Washingtonu setká se svým americkým protějškem Lloydem Austinem, aby podepsali česko-americkou dohodu o obranné spolupráci (DCA). Na dotaz ČTK to potvrdilo tiskové oddělení Pentagonu. Setkání a podpis smlouvy následně potvrdil i ředitel komunikačního odboru českého ministerstva obrany David Jareš.

„Smlouva DCA bude podepsána v úterý odpoledne washingtonského času,“ sdělil Jareš ČTK.

Letos 26. dubna vláda schválila česko-americkou dohodu, která má podle ní nastavit podmínky možné spolupráce s americkými ozbrojenými silami na území ČR. Smlouvu musí po podpisu ministry schválit obě komory českého Parlamentu a podepsat prezident.

Dohoda neřeší konkrétní pobyt amerických vojáků nebo případný vznik americké základny na českém území. Smlouvu DCA nebo její ekvivalent má s USA většina z aliančních zemí.

Austin loni v září navštívil Česko. S bývalým českým prezidentem Milošem Zemanem se shodli na tom, že obranná spolupráce mezi ČR a USA je na vysoké úrovni a že obě země chtějí pokračovat v jejím posilování a prohlubování. Austin také jednal s premiérem Petrem Fialou a Černochovou, která označila Spojené státy za nejdůležitějšího spojence ČR.

ČTK

  Přeočkování na covid bude jako u chřipky, nejdříve rok po druhé dávce, řekl Arenberger

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com