Lidé před čínskou ambasádou v Praze podpořili hnutí Fa-lun-kung

Lidé dnes před čínskou ambasádou v Praze podpořili meditační hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong) a připomněli si tak 25 let od doby, kdy čínské úřady hnutí v Číně zakázaly a začaly jeho stoupence pronásledovat. Členové Asociace Falun Gong ČR, která akci organizuje, žádali ukončení pronásledování stoupenců hnutí, propuštění vězňů a ukončení násilí na nich. Lidé mohli na místě podepsat petici. Hnutí pořádá akci každoročně.

Akce začala kolem 11:00 a trvat má symbolicky 25 hodin. „Chceme poukázat na absurditu stále probíhajících represí tím, za co jsou naši spolupraktikující v Číně vězněni, mučeni, a dokonce zabíjeni,“ sdělili organizátoři. Následovníci Falun Gongu na místě meditovali a četli knihu Zhuan Falun, což je hlavní text praxe.

Lidé drželi transparenty, které hlásaly hodnoty jako pravdivost, soucit a snášenlivost. Na sobě měli symbolicky pověšený papírový řetěz. Meditační praxe Fa-lun-kung pochází z buddhismu. Vznikla v roce 1992 a v krátké době si ji po světě oblíbily miliony lidí. Zahrnuje pomalá, energetická cvičení a klade důraz na hodnoty pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Věnují se jí lidé ve více než stovce zemí.

Původně hnutí v Číně podporovala i vláda, od července 1999 jsou ale jeho členové perzekvováni. Bezprostředním důvodem k postavení hnutí mimo zákon byla před 25 lety mírumilovná demonstrace zhruba 10.000 jeho přívrženců před vládním komplexem v Pekingu, na které požadovali oficiální uznání pro své duchovní hnutí. Čínští komunisté v hnutí spatřují politickou hrozbu. Jedním z důvodů je údajně to, že za sedm let se meditačnímu cvičení začalo věnovat více lidí, než bylo členů komunistické strany.

ČTK

  Senát kvůli verdiktu Ústavního soudu možná změní pandemický zákon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com