Tisíce lidí přišly na pohřeb dětí zabitých při útoku na Madždal Šams

V drúzském městě Madždal Šams, kde při raketovém útoku v sobotu zahynulo 12 dětí a mladistvých, dnes dopoledne začaly první pohřby a na místo dorazily tisíce truchlících, informuje zpravodajský web The Times of Israel (ToI). Izrael útok na Golanských výšinách připisuje libanonskému hnutí Hizballáh. Íránem podporovaná militantní skupina jakoukoliv vinu odmítla.

Madždal Šams dnes ráno navštívil izraelský ministr obrany Joav Galant. Obyvatelům řekl, že za nimi v této těžké chvíli stojí celý Izrael a Hizballáhu vzkázal, že „za útok zaplatí“. Také premiér Benjamin Netanjahu, který kvůli útoku předčasně ukončil svou návštěvu USA, Hizballáhu vzkázal, že „za tento útok zaplatí tak vysokou cenu, jako dosud nezaplatil“.

„Není pochyb o tom, že Hizballáh překročil všechny červené linie, což se odrazí v reakci,“ řekl izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac stanici Channel 12. „Blížíme se k okamžiku, kdy budeme čelit totální válce,“ dodal podle agentury AP. Na síti X Kac také uvedl, že Hizballáh, který označil za „prodlouženou ruku Íránu“, cíleně zasáhl civilisty a že skupina nerozlišuje mezi Izraelci, kteří jsou Židé a těmi, kteří jsou jiného vyznání. Cílem Hizballáhu je podle Kace „zabíjet izraelské občany“.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes řekl, že Spojené státy nechtějí, aby v oblasti došlo k eskalaci konfliktu a že o incidentu USA jednají s Izraelem. Podle libanonské diplomacie libanonská vláda požádala USA, aby Izrael vyzvaly ke zdrženlivosti. Spojené státy naopak vládu v Bejrútu požádaly, aby ke zdrženlivosti vyzvala Hizballáh. Ten podle dvou bezpečnostních zdrojů agentury Reuters preventivně vyklidil některé klíčové objekty v jižním a východním Libanonu v přípravě na možné izraelské údery.

Izraelské stíhací letouny v jižním Libanonu v noci na dnešek zasáhly několik cílů, avšak tvrdší odpověď se podle Reuters očekává až po návratu premiéra Netanjahua a zasedání izraelského bezpečnostního kabinetu v 16:00 (15:00 SELČ).

  V Rusku vyšetřují kvůli vlastizradě ženu, jež zřejmě finančně pomáhala Ukrajině

Někteří drúzové mají izraelské občanství. Mnozí z nich stále sympatizují se Sýrií a odmítají izraelskou anexi Golan, ale jejich vazby na izraelskou společnost se v průběhu let prohloubily, píše AP.

Golanské výšiny jakožto strategicky významnou oblast na jihozápadě Sýrie židovský stát obsadil za války v roce 1967 a v roce 1981 ji v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN anektoval.Bývalý americký prezident Donald Trump v roce 2019 uznal svrchovanost Izraele nad Golany, čímž se odklonil od pozice, kterou do té doby Washington zastával.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com