Na Ukrajinu míří F-16, proti Rusku ale nemusí znamenat žádnou výhodu, píše WP

Dlouho očekávané stíhačky F-16 budou na Ukrajině létat během několika týdnů, ukrajinští a západní představitelé ale varují, že letouny pravděpodobně nebudou mít okamžitý dopad na situaci na bojišti. Na průlom na frontě, kde Rusko pomalu postupuje, je letadel příliš málo, a jsou tak snadnou kořistí pro ruskou protivzdušnou obranu, píše list The Washington Post (WP).

Stíhačky budou pravděpodobně sloužit k posílení ukrajinské protivzdušné obrany, která se takřka každou noc potýká s nálety dronů, střelami a raketami. Listem oslovení představitelé uvedli, že letouny alespoň zpočátku nejspíš nebudou létat blízko fronty.

Belgie, Dánsko, Nizozemsko a Norsko slíbily poskytnout Ukrajině 80 letounů F-16, ale většina z nich dorazí až za několik let. Není jasné, kolik stíhaček Kyjev obdrží letos, ale nebude to víc než jedna letka, která čítá asi 20 letounů, odhaduje WP.

Překážku pro plné nasazení představuje i nízký počet vycvičených ukrajinských pilotů. Předpokládá se, že první vlnu výcviku jich do začátku letošního léta dokončilo pouze šest. Celkem jich Ukrajina do programu vytipovala „desítky“, uvedl ukrajinský představitel obrany, který stejně jako ostatní hovořil s WP pod podmínkou anonymity. Výcvikový program má ale jen omezený počet míst.

Práci s letounem předchází čtyřměsíční výuka angličtiny v Británii, kde se piloti učí potřebnou terminologii. Celkem proto výcvik může i zkušeným pilotům trvat rok, přičemž Ukrajina jich nemůže příliš mnoho postrádat na bojišti, uvedl anonymní ukrajinský představitel.

„Hlavním omezením… je množství letadel a doba výcviku,“ uvedl další nejmenovaný ukrajinský činitel. „Pokud má Rusko 300 (stíhaček) a vy jich máte podstatně méně, nemůžete pořádně operovat,“ řekl a dodal, že jeho zemi chybí i některé druhy technického vybavení a další školení pro údržbu.

Stroje F-16 americké výroby byly nejžádanější položkou Ukrajiny směrem k západním spojencům, kteří jí finančně i vojensky od února 2022 pomáhají bránit se proti rozsáhlé ruské invazi. Očekávaná omezená role těchto letadel ale podle WP poukazuje na prohlubující se rozpor mezi Kyjevem a jeho západními podporovateli.

  Prigožinovi žoldnéři z Wagnerovy skupiny zastavili postup na Moskvu

Američtí představitelé dlouho tvrdili, že letouny F-16 pravděpodobně neposkytnou Ukrajině rozhodující výhodu kvůli silné ruské protivzdušné obraně. Ukrajinští představitelé na to ale reagují podobně jako v případě jiné techniky – stíhaček F-16 dodal Západ málo, a učinil tak příliš pozdě.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Ukrajina potřebuje více než 100 letounů F-16, aby mohla bojovat s obrovským ruským letectvem a současné množství stíhaček označil za „nedostatečné“. „Rozhodnutí o F-16 je strategické,“ řekl v polovině tohoto měsíce. „Jejich počet však zatím strategický není,“ dodal.

Největší úlohou F-16 tak nakonec může být silná psychologická vzpruha pro Ukrajince a naopak narušení morálky ruských vojáků, domnívá se analytička Becca Wasserová z expertního Centra pro novou americkou bezpečnost (CNAS).

„Co se týče západního vojenského vybavení pro Ukrajinu, je tu docela jasný vzorec. Je potřeba okamžitě, ale když je dodáno, často už tato operační potřeba neplatí,“ uvádí Wasserová.

Přítomnost F-16 by ale mohla potenciálně zastrašit ruská letadla, která se kvůli oslabující ukrajinské protivzdušné obraně v okolí fronty pouštějí do riskantních misí. Velkou hrozbu pro Ukrajince představují zejména ničivé řízené klouzavé pumy, které je pro ukrajinskou armádu téměř nemožné sestřelit. Nejlepším řešením je ještě před vypuštěním zaměřit letadla nebo jejich základny.

Ukrajinští představitelé a piloti si podle WP dlouhodobě stěžují na současnou zastaralou flotilu, kterou tvoří letouny MiG-29, Su-27 a Su-24. Dosah jejich radarů činí přibližně 40 kilometrů, což je méně než mají obdobné, ale modernější ruské stroje. Radar F-16 dokáže ale odhalit cíle na vzdálenost asi 200 kilometrů, což znamená, že se jejich piloti nemusí tolik vystavovat potenciálnímu nebezpečí. I tak jsou tato americká letadla zastaralá oproti nejnovějším ruským letounům.

  Ruská ústava je nadřazená mezinárodnímu právu, podepsal Putin

Ukrajina odhaduje, že ruské letectvo disponuje až dvěma stovkami stíhaček.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com