V loňském roce zahynul v konfliktech po celém světě rekordní počet humanitárních pracovníků a letos jich může být ještě více. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na pondělní zprávu Organizace spojených národů. Více než polovina z nich zemřela po říjnovém vypuknutí války v Pásmu Gazy.
V roce 2023 bylo zabito 280 humanitárních pracovníků ze 33 zemí, což je více než dvojnásobek oproti předchozímu roku, kdy jich bylo 118, uvedl Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) ve zprávě ke Světovému dni humanitární pomoci, který připadá na 19. srpna.
Generální tajemník OSN António Guterres na sociální síti X napsal, že pouze uctít památku humanitárních pracovníků, kteří přišli o život v historicky pro ně nejsmrtelnějším roce, nestačí.
„V Súdánu a na mnoha dalších místech dochází k útokům na humanitární pracovníky, jejich zabíjení, zraňování a k únosům. Požadujeme, aby došlo k ukončení beztrestnosti a aby pachatelé čelili spravedlnosti,“ řekl Guterres.
Je možné, že letošní rok směřuje k ještě smrtelnější bilanci vzhledem k tomu, že k 7. srpnu přišlo o život 172 humanitárních pracovníků, uvedl OCHA s odkazem na předběžné údaje z databáze bezpečnosti humanitárních pracovníků.
Ve válce v Gaze, která trvá již jedenáctý měsíc, bylo zabito více než 280 humanitárních pracovníků, a to především při izraelských leteckých útocích. Většina z nich jsou Palestinci, kteří pracovali pro Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), uvedl OCHA.
Podle OCHA extrémní míra násilí v Súdánu a Jižním Súdánu rovněž přispěla k vysokému počtu obětí v tomto i v minulém roce.
„Považovat násilí vůči humanitárním pracovníkům za normální a nedostatek odpovědnosti jsou nepřijatelné, hanebné a nesmírně škodlivé pro humanitární operace na celém světě,“ zdůraznila šéfka OCHA Joyce Msuyaová ve svém prohlášení.
„Brutální boje, kterých jsme svědky v mnoha konfliktech po celém světě, odhalily strašlivou pravdu – žijeme v době beztrestnosti,“ napsalo 413 humanitárních organizací z celého světa v dopise adresovaném členským zemím OSN.
Humanitární organizace vyzvaly všechny státy, mezinárodní společenství a všechny strany konfliktů, aby chránily civilisty a humanitární pracovníky a aby volaly pachatele k odpovědnosti.
Světový humanitární den připomíná bombový útok na ústředí OSN v hotelu v Bagdádu 19. srpna 2003, kdy spolu s dalšími 21 zaměstnanci OSN zahynul brazilský diplomat a zmocněnec OSN pro Irák Sergio Viera de Mello. K útoku se přihlásila buňka Al-Káidy.
Při pondělním ceremoniálu v sídle OSN před potrhanou vlajkou světové organizace, která byla v bagdádském hotelu po útoku nalezena, se desítky současných zaměstnanců OSN a pozůstalých poklonily památce obětí.