V zahraniční a bezpečnostní politice České republiky dnes není přednějšího úkolu než pokračující podpora Ukrajiny. Českým velvyslancům působícím v zahraničí to dnes na Pražském hradě řekl prezident Petr Pavel. Česká zahraniční politika by podle něj měla stát za tím, aby v mezinárodním prostředí nepřestala platit pravidla a nepřevládla zvůle práva silnějšího.
„Zastavení a především neúspěch ruské agrese je v našem bytostném zájmu,“ řekl Pavel. Vítězství Ruska by podle něj znamenalo dopady nejen do hospodářské a politické stability, ale také například další významnou uprchlickou vlnu.
Prezident ocenil, že se Česku jednotný, předvídatelný a srozumitelný postoj daří v této klíčové otázce udržet, a to nejen na úrovni nejvyšších ústavních činitelů. Uvedl, že si cení shody i s opozičním hnutím ANO na tom, že je v českém zájmu Ukrajinu dále všestranně podporovat a usilovat o mír, který bude spravedlivý a trvanlivý.
Česko podle Pavla prokázalo, že pomoc Ukrajině bere vážně, a právem za to získalo uznání. Iniciativa na zajištění dělostřelecké munice v zemích mimo EU podle prezidenta pomáhá ukrajinským obráncům překlenout kritické období. „Také české rekonstrukční úsilí už dnes pomáhá těžce zkoušenému ukrajinskému zdravotnictví a energetickému sektoru,“ řekla hlava státu. Česko podle Pavla často dokáže pomáhat i v oblastech, do nichž se jiní nepouštějí.
Ruská agrese proti Ukrajině podle hlavy státu ukazuje, jak nesamozřejmé a zásadní jsou pro bezpečnost České republiky nekonfliktní vztahy se sousedními zeměmi. „Budu proto i nadále věnovat úsilí tomu, aby naši sousedé věděli, že Česko je jejich otevřeným a spolehlivým partnerem. Bez ohledu na výměny vlád chci zajistit, aby kontakty na nejvyšší prezidentské úrovni zůstaly konstruktivní a otevřené,“ poznamenal Pavel.
Úspěch snahy o to, aby v mezinárodním prostředí nepřestala platit pravidla, se bude v dlouhodobém měřítku podle Pavla měřit tím, kolik zemí mimo západní okruh se o této vizi podaří přesvědčit. „Především Rusko, ale také Čína a další aktéři stále asertivněji ovlivňují politiku zemí takzvaného globálního Jihu,“ podotkl.
Osudovou chybou by podle hlavy státu bylo, kdyby postoje těchto států k Západu byly určovány obrazy, které kreslí odpůrci. „Nesmíme dovolit, aby se prosadil ruský výklad války na Ukrajině nebo falešná představa, že zájmy těchto zemí dokáží nejlépe hájit autokratické mocnosti,“ uvedl Pavel. Nejlépe se toho podle něj v Africe, Asii i Jižní Americe podaří docílit trpělivou prací férovou nabídkou otevřené spolupráce.
Pavel: NATO zůstává nejen vojensky silné, ale stává se silnější i politicky
Severoatlantická aliance (NATO) zůstává nejen vojenský silná, ale stává se silnější i politicky a zaujímá globálnější přístup. Českým velvyslancům působícím v zahraničí to dnes na Pražském hradě řekl prezident Petr Pavel. Evropa se podle hlavy státu musí stát geopolitičtější a akceschopnější, musí umět asertivně hájit a pragmaticky prosazovat své zájmy. Pilířem české bezpečnosti nadále bude aktivní členství v Evropské unii a NATO, míní Pavel.
„Ruská agrese dala poslání NATO novou naléhavost,“ uvedl prezident. Červencový alianční summit ve Washingtonu podle Pavla jednoznačně potvrdil, že NATO zůstává nejen vojensky silné, ale stává se silnějším i politicky a zaujímá globálnější přístup.
Základním principem existence NATO je podle Pavla odstrašení. Má-li být důvěryhodné, musí být také efektivní, míní prezident. „Bude kredibilní pouze tehdy, když budeme mít efektivní, nasaditelné a připravené ozbrojené síly. Když tedy budeme naplňovat konkrétní cíle výstavby, ke kterým se naše republika i naši spojenci zavázali v rámci obranného plánování NATO,“ dodal prezident.
Šok z ruské agrese proti Ukrajině podle Pavla dodal novou dynamiku procesu rozšiřování EU. „Považuji za zásadní, abychom tento klíčový zájem neztratili ze zřetele,“ uvedl. Pavel bude mít koncem týdne bilaterální jednání se všemi čtyřmi prezidenty a prezidentkami balkánských zemí, kteří dorazí na konferenci Globsec. Právě rozšíření unie o země západního Balkánu má podporu České republiky.
Pokud chce Česko být respektovaným partnerem a mít vliv na mezinárodní úrovni, je nutné posílit rozvojovou a transformační spolupráci, poznamenal prezident. „Měli bychom usilovat nejen o zajištění dostatečné výše finančních a lidských zdrojů, ale také o větší flexibilitu, abychom prostřednictvím rozvojových, ale i kooperativních projektů dokázali posilovat opětovaně navazované vztahy,“ podotkl Pavel.
Za důležitou považuje také podporu českých firem při návštěvách v zahraničí. Česká bezpečnost a stabilita je podle něj provázána s prosperitou a úspěchem podniků za hranicemi.
V závěru Pavel uvedl, že v příštích 12 měsících Česko i svět čeká několik klíčových událostí. V listopadu nastane 35. výročí sametové revoluce. „Rok 2025 bude také rokem nového, možná staronového prezidenta nebo prezidentky Spojených států. Výsledek amerických voleb do značné míry určí, kam se posunou možná řešení současných konflikt,“ poznamenal.
Připomněl ale také, že bude 80. výročí konce druhé světové války „Je naší povinností udržet tyto vzpomínky živé, ale také srozumitelné pro mladší generace, abychom se vyhnuli opakování stejných chyb v budoucnosti,“ doplnil.
Výrazným ulehčením pro Čechy žijící v cizině bude podle prezidenta korespondenční volba, kterou minulý týden schválil Senát. Novelu, kterou krajané budou moci využít už v příštím roce při sněmovních volbách, nyní musí podepsat právě Pavel.