Dle Denníku N si slovenská tajná služba asi pořídila špionážní software Pegasus

Slovenská informační služba (SIS) a další bezpečnostní složky na Slovensku mají podle listu Denník N nově zřejmě k dispozici špionážní software umožňující získat kontrolu nad mobilními telefony a jinými elektronickými zařízeními. Listu to potvrdily čtyři různé zdroje s vazbami na bezpečnostní komunitu. Ministr vnitra uvedl, že o nákupu takového systému nemá informace, jiný člen vlády věc veřejně odmítl jako nesmysl.

Státní orgány podle zdrojů Denníku N systém zakoupily teprve nedávno, jde patrně o izraelský spyware Pegasus. Mluvčí SIS Zuzana Morávková informace nepotvrdila ani nevyvrátila.

Podle ministra životního prostředí Tomáše Taraby o záležitosti hovořili členové kabinetu na dnešním jednání vlády, nákup zmíněného zařízení ale ministr popřel.

Podle Denníku N jeden ze zdrojů dokonce tvrdí, že systém v září přešel z testovacího do plného provozu. Tuto informaci nepřímo potvrdil i poslanec za stranu Svoboda a Solidarita a člen výboru na kontrolu Vojenského zpravodajství Juraj Krúpa, když na tiskové konferenci v úterý řekl, že si SIS před nedávnem pořídila nové systémy, díky nimž se umí nabourávat do telefonů a jiných elektronických zařízení a které postupně spouští.

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok na dnešní tiskové konferenci řekl, že o nákupu systému Pegasus nemá žádné informace, a zpochybnil pravdivost článku Denníku N.

„Mluvili jsme o tom na vládě. Je to absolutní nesmysl. K žádnému takovému nákupu nedošlo,“ řekl Taraba novinářům po jednání kabinetu.

Software Pegasus vyvinula izraelská společnost NSO Group, sloužit měl ke sledování zločinců a teroristů. Firma a také izraelská agentura pro kontrolu vývozu obranných technologií zdůrazňují, že program prodávají pouze prověřeným vládám. V minulých letech ale média informovala, že program byl zneužit ke sledování asi 1000 novinářů, představitelů opozice či vysokých činitelů ve zhruba 50 zemích. Program Pegasus podle vyšetřovatelů umožňuje skrytý přístup k údajům uloženým v telefonu, skryté spuštění mikrofonu či kopírování webových stránek, které zhlédl uživatel telefonu.

  Koronavirem se v Německu nakazilo dalších 22.268 lidí

Pegasus byl v minulosti ve velkém použit například v Polsku. V dubnu letošního roku polský ministr spravedlnosti Adam Bodnar řekl, že Pegasus byl v letech 2017 až 2022, tedy v době vlády strany Právo a spravedlnost, nasazen proti 578 osobám a že jej používaly tři různé vládní agentury: protikorupční úřad a také civilní a vojenská kontrarozvědka.

V dubnu 2024 španělský nejvyšší soud obnovil vyšetřování používání špionážního programu Pegasus ke sledování premiéra Pedra Sáncheze a dalších španělských politiků. Podle zjištění vyšetřovatelů byl mobilní telefon Sáncheze napaden špionážním programem pětkrát od října 2020 do prosince následujícího roku. Uživatelé programu stáhli z premiérova telefonu několik gigabajtů dat. Špionážní program někdo použil i pro sledování telefonů tehdejších ministrů vnitra, obrany a zemědělství. V červenci 2023 španělský soud zastavil vyšetřování kauzy s odůvodněním, že izraelské úřady na vyšetření věci opakovaně odmítly spolupracovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com