OSN: Ruské údery na energetickou síť Ukrajiny zřejmě porušují humanitární právo

Systematické ruské vzdušné údery na ukrajinskou energetickou síť jsou pravděpodobně porušením mezinárodního humanitárního práva, uvedl dnes monitorovací orgán OSN. Ukrajina mezitím v noci čelila dalšímu ruskému útoku proti energetické infrastruktuře na severovýchodě země. Informovala o tom agentura Reuters. Země, která se přes dva a půl roku brání ozbrojené ruské agresi, se připravuje na zřejmě nejtvrdší zimu od jejího zahájení. EU chce svými dodávkami v zimě pokrýt nejméně čtvrtinu energetických potřeb Ukrajiny, uvedla dnes Evropská komise.

Provozovatel ukrajinské energetické sítě Ukrenergo na telegramu oznámil, že ruský noční útok na energetickou infrastrukturu v sumské oblasti způsobil dočasný výpadek dodávek elektřiny v tomto regionu.

Rusko od začátku války vypálilo na ukrajinská zařízení na výrobu, přenos a distribuci elektřiny stovky raket a dronů. První rozsáhlá vlna těchto úderů přišla na podzim a v zimě 2022, připomíná Reuters. Údery pak pokračovaly po celou dobu války, od letošního března však Moskva své tažení proti ukrajinské energetice ještě zintenzivnila. Každá vlna těchto úderů obvykle způsobí několikahodinové výpadky elektrického proudu v ukrajinských městech.

Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině (HRMMU) se ve své dnešní zprávě zaměřila na devět sérií úderů mezi letošním březnem a srpnem.

„Existují oprávněné důvody k domněnce, že mnohé aspekty vojenské kampaně, jejímž cílem je poškodit nebo zničit ukrajinskou civilní infrastrukturu pro výrobu a přenos elektřiny a tepla, porušují základní principy mezinárodního humanitárního práva,“ uvedla mise. Dodala, že její pracovníci navštívili sedm elektráren, které ruské útoky poškodily nebo zničily, a také 28 postižených obcí.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes oznámila, že cílem Evropské unie je zajistit letos v zimě pro Ukrajinu celkem 4,5 gigawattů elektrické energie, a pokrýt tak přes 25 procent potřeb země. Šéfka unijní exekutivy rovněž uvedla, že v pátek opět pojede na Ukrajinu, kde se setká s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

  Ukrajina chce náboženskou nezávislost na Rusku, sešla se kvůli tomu bezpečnostní rada

Ukrajina označuje útoky na svou energetiku za válečný zločin. Kvůli bombardování civilní energetické infrastruktury vydal Mezinárodní trestní soud v Haagu zatykač na čtyři ruské politické a vojenské představitele. Moskva tvrdí, že energetická infrastruktura představuje legitimní vojenský cíl, a obvinění vznesená proti svým činitelům odmítá jako irelevantní.

Zpráva HRMMU mimo jiné uvádí, že 95 procent obyvatel Kyjeva je závislých na centrálním systému vytápění ze suterénu, k jehož provozu jsou zapotřebí elektrická čerpadla, která tlačí teplo do horních pater budov. „Bez záložních dodávek elektřiny mohou miliony obyvatel měst zůstat bez tepla,“ uvádí se ve zprávě.

Podle odborníků by se Ukrajinci přitom měli připravit na to, že v nadcházející zimě bude docházet denně k výpadkům elektřiny v délce čtyř až 18 hodin, varuje mise OSN na Ukrajině. Ve zprávě také uvedla, že v letním období letošního roku byly problémy související s energetickou druhým nejčastějším důvodem odchodu Ukrajinců ze země.

ČTK

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com