Praha čeká, že nová komise vylepší systém navracení migrantů

Česká republika podle ministra vnitra Víta Rakušana očekává, že nová Evropská komise rychle podnikne kroky, které povedou k vylepšení systému vracení neúspěšných žadatelů o azyl. Ministr to dnes řekl českým novinářům na okraj jednání se svými unijními kolegy v Lucemburku. Lepší ochrana vnějších hranic je podle Rakušana cestou k tomu, aby mohly zůstat otevřené vnitřní hranice schengenského prostoru.

Česko je jednou ze sedmnácti evropských zemí, které žádají revizi takzvané návratové směrnice, vyplynulo z nedávného dokumentu pro uzavřenou debatu diplomatů. Úpravy by měly zajistit, že odmítnutí žadatelé o azyl budou mnohem efektivněji a rychleji posíláni zpět do svých domovských zemí. Dosavadní návratové směrnice pochází z roku 2008, pokus o její revizi v roce 2018 selhal.

„Česká republika je aktivní. Spolu s Dánskem a dalšími státy jsme napsali dopis, ve kterém vyzýváme novou komisi, aby byla odvážná ve hledání nových konceptů,“ uvedl Rakušan. Jedním z těchto konceptů podle něj může být „jakýsi návratový hub, to znamená, že procedury s lidmi, kteří nemají legální právo pobývat na území EU, by probíhaly v některé ze třetích zemí“. V současné době na takovém konceptu pracuje například Itálie po dohodě s Albánií.

„Je potřeba si přiznat, že právě ochrana vnější hranice, rychlá návratová politika a fungování ochrany vnějších hranic za dobré spolupráce jednotlivých členských zemí jsou cestou k tomu, aby vnitřní hranice schengenského prostoru mohly zůstat otevřené,“ dodal ministr. Očekává, že českou pozici by mohl podporovat i nový eurokomisař pro vnitřní záležitosti a migraci Magnus Brunner. Ten je kandidátem Rakouska, které v těchto záležitostech zastávalo podobné postoje jako Česko.

V této souvislosti český ministr připomněl i portfolio nejspíš budoucího českého eurokomisaře Jozefa Síkely, které podle něj zahrnuje mezinárodní partnerství na nejrůznějších bázích, tedy nejen pokud jde o oblast ekonomiky, ale rovněž i spolupráci se třetími zeměmi, tedy i řešení migračních otázek. „S Jozefem Síkelou jsem už o tom mluvil, od něj budeme mít rovněž podporu,“ dodal Rakušan.

  Ukrajinské velení hlásí urputné boje z Avdijivky, média spekulují o stažení

Zavádění hraničních kontrol v schengenském prostoru, ke kterým nedávno přistoupilo Německo, představuje podle ministra riziko a je potřeba, aby byl stanoven určitý časový horizont, do kdy mají trvat. „Schengen je projekt, kterému lidé rozumí,“ uvedl český ministr. Obavy z jeho konce by podle něj mohly vést k menší důvěře lidí v Evropskou unii. Česká republika rovněž opětovně podpořila plnohodnotné členství Bulharska a Rumunska v schengenském prostoru.

Podle serveru Politico znovu zavedlo kontroly na hranicích uvnitř schengenského prostoru již osm zemí včetně Německa. Tento týden dokonce i Dánsko zvýšilo kontroly na svých švédských a německých hranicích s odvoláním na teroristické hrozby a násilí gangů.

 ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com