MZV: Prohlášení o partnerství ČR a Číny je srovnatelné s dohodami jiných zemí EU

Prohlášení, kterým v roce 2016 povýšily vztahy na úroveň strategického partnerství Česká republika a Čína, je stále relevantní a srovnatelné s podobnými dokumenty, které mají s Čínou sjednané jiné státy Evropské unie. ČTK to sdělilo ministerstvo zahraničních věcí (MZV). Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek po schůzce se slovenským premiérem Robertem Ficem oznámil, že Čína povyšuje na strategické partnerství vztahy se Slovenskem.

Společné prohlášení o navázání strategického partnerství podepsalo Česko s Čínou v březnu 2016 u příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Silnou orientaci na Čínu prosazoval tehdejší prezident Miloš Zeman. Při návštěvě země sjednaly celou řadu dohod, další memoranda a rámcové dohody mezi firmami se týkaly investic. Jejich hodnota ale byla nakonec výrazně nižší, než se původně předpokládalo.

„Povýšení našich vztahů s Čínou na úroveň strategického partnerství bylo deklarováno v roce 2016 prostřednictvím společného prohlášení, nikoliv smluvní cestou. Dokument je stále relevantní a vytváří vztahy, které jsou plně v souladu s všestranným strategickým partnerstvím mezi EU a ČLR,“ sdělilo ČTK ministerstvo zahraničních věcí.

Dohoda je podle české diplomacie srovnatelná s podobnými dokumenty, které mají s Čínou sjednané jiné členské státy Evropské unie. „Konkrétní naplňování pak vychází z aktuálních priorit české strany, přičemž například i na základě společného prohlášení vycházíme ze své politiky jedné Číny,“ doplnilo MZV.

Vztahy se Slovenskem povýšila Čína na strategické partnerství v pátek. Fico a Si Ťin-pching předtím spolu podle čínských médií jednali o hospodářské spolupráci. Slovenská opozice dala v souvislosti s Ficovou cestou do Číny najevo obavy, aby se slovenská ekonomika a bezpečnost nedostaly do područí země s komunistickým režimem.

Fico před cestou opozici vzkázal, že její obavy ohledně možného vzniku závislosti Slovenska na Číně jsou neopodstatněné. Čína je podle něho zemí, kterou je třeba respektovat a na níž by mohl záviset mír na Ukrajině. Podle šéfa slovenské vlády jde o nejdůležitější cestu, jakou letos podnikne. Naposledy Čínu navštívil v roce 2007.

  TASS: Ruský soud vyhověl firmě Gazprom Export ve sporu s českou NET4GAS

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com