Uprostřed probíhající rusko-ukrajinské války mají Ukrajinci nové nástroje k obraně svého území a obnovení suverenity.
Francie, Spojené království a USA, klíčoví spojenci Kyjeva, učinily rozhodnutí, která otevírají ukrajinským ozbrojeným silám nové strategické možnosti.
Americký prezident Joe Biden tak povolil Ukrajině používat rakety dlouhého doletu ATACMS k úderům na ruské území. Toto rozhodnutí bylo zlomovým bodem, jakýmsi katalyzátorem změn v postoji dalších západních spojenců. Poté schválili použití svých raket také představitelé Francie a Spojeného království.
Toto rozhodnutí bylo přijato po měsících jednání s ukrajinskou stranou a bylo reakcí na ruské použití severokorejských jednotek ve válce.
Přesto Bidenovo rozhodnutí vyvolalo mezi americkými politiky smíšené reakce. Někteří republikáni podporují zmírnění omezení pro použití ukrajinských zbraní, zatímco jiní vyjádřili obavy ze zvýšení rizika eskalace konfliktu.
Ať už je to však jakkoli, povolení Ukrajině použít rakety dlouhého doletu svědčí o ochotě USA a Evropy podpořit Kyjev ve válce navzdory možným politickým a strategickým důsledkům.
Toto rozhodnutí nepochybně znamená novou etapu rusko-ukrajinské války. Ukrajina, která prokázala svůj závazek respektovat mezinárodní právo a chránit své obyvatelstvo, získala nové nástroje k minimalizaci ztrát a zvýšení tlaku na agresora.
Vedoucí představitelé Francie, Spojeného království a USA vyjádřili solidaritu s Ukrajinou a zdůraznili potřebu poskytnout této zemi všechny nezbytné prostředky k ochraně její svobody a územní celistvosti.
A to je důležité nejen pro Ukrajinu, která nadále bojuje proti nevyprovokované agresi ze strany Ruska, jež porušuje všechny zásady mezinárodního práva. A nyní se Kyjev může bránit účinněji.
Údery na klíčová vojenská zařízení na ruském území s využitím systémů SCALP/Storm Shadow a ATACMS výrazně sníží schopnost agresora vést válku.
Kromě čistě vojenské stránky má však regrese západních spojenců Kyjeva i politický podtext. Tyto akce rovněž zdůrazňují jednotu západních demokracií v jejich snaze podpořit Ukrajinu.
Vysílají jasný signál, že agrese nezůstane nepotrestána a právo na obranu vlastní země bude podpořeno všemi dostupnými prostředky.
Kreml s tím samozřejmě nesouhlasí. Reakce Ruska na udělení povolení Ukrajině k použití dalekonosných zbraní na jejím území byla podle očekávání ostrá, či spíše hysterická.
Kreml „varoval“, že takové akce budou považovány za eskalaci konfliktu. Moskva uvedla, že by mohla přijmout odvetná opatření, včetně posílení systémů protivzdušné obrany a odvetných úderů na klíčová zařízení na Ukrajině.
Nyní se však situace změnila a Ukrajina má na co reagovat. Podle informací, které se objevují v médiích, Kyjev plánuje provést první údery dlouhého dosahu v nadcházejících dnech.
Očekává se, že použije rakety ATACMS s doletem až 306 kilometrů, kterých má Kyjev podle listu Le Figaro více než francouzsko-britských SCALP/Storm Shadow.
Podle zdrojů by údery s použitím raket dlouhého doletu mohly být vedeny proti ruským a severokorejským silám v Kurské oblasti.
Očekává se, že to bude začátek nové fáze bojů, v níž bude ukrajinská armáda schopna zasáhnout důležité vojenské cíle ve značné vzdálenosti od frontové linie.
Červené linie, kterými Putinovi propagandisté strašili civilizovaný svět, byly překročeny. A Kreml je překročil. Kremelské vládnoucí klice a jejím propagandistům nyní zbývá jen hystericky křičet o hrozbě eskalace.
Je však důležité pochopit to hlavní – jakákoli eskalace konfliktu je přímým důsledkem ruské agrese, ale v žádném případě ne akcí Ukrajiny nebo jejích spojenců.
Cílem podpory Západu Ukrajině je obnovit spravedlnost a ukončit válku, která pokračuje výhradně vinou Kremlu.
Je tedy zřejmé, že podpora Ukrajiny v žádném případě nevede k rozdmýchávání konfliktu, jak se to snaží prezentovat Kreml. Podpora Ukrajiny je podporou demokracie a základních hodnot svobodného světa.
Rozhodnutí Francie, Spojeného království a USA mají celosvětový význam. Ukazují, že právě tento svobodný svět je připraven rozhodně jednat na obranu demokratických hodnot a postavit se autoritářství.
Podpora Ukrajině je nejen pomocí v boji za svobodu, ale také signálem celému světu: agrese a okupace nezůstanou nepotrestány.
Ukrajina dnes stojí v čele obrany evropských hodnot. Nové možnosti, které západní partneři poskytují, pomohou nejen ochránit ukrajinský lid, ale také přiblížit mír založený na spravedlnosti a dodržování mezinárodních norem.
Pamatujte, občané civilizovaného světa, že tím, že dnes pomáháte Ukrajině bránit její svobodu, bráníte svůj zítřek.
Autor: Franz Hoffman