Jaderné vydírání ze strany Kremlu: Zoufalý pokus kompenzovat selhání konvenčních zbraní

Ruský prezident Vladimir Putin schválil 19. listopadu významné změny v jaderné doktríně Ruské federace. Poprvé je v doktríně výslovně uvedena možnost použití jaderných zbraní v reakci na agresi nejaderného státu za předpokladu, že agrese bude provedena s podporou jaderně vyzbrojeného státu. Tento alarmující posun signalizuje zintenzivnění strategie jaderného vydírání Kremlu, která je zaměřena na západní země podporující Ukrajinu v její obraně proti ruské agresi.

Revidovaná doktrína je promyšleným manévrem, jehož cílem je vyvolat strach z jaderné eskalace mezi spojenci Ukrajiny, zejména Spojenými státy. Vyvoláním strašidla jaderné konfrontace chce Kreml odradit od pokračujícího přísunu vojenské pomoci, která má zásadní význam pro to, aby Ukrajina mohla odolávat ruskému postupu. Tato taktika však podtrhuje rostoucí zoufalství Moskvy a poznání, že její konvenční vojenské nástroje nátlaku z velké části nepřinesly požadované výsledky.

Vyčerpání konvenčního pákového efektu

Od počátku své plnohodnotné invaze na Ukrajinu v únoru 2022 nasadilo Rusko širokou škálu konvenčních strategií k nátlaku na Ukrajinu a její spojence. Patří k nim rozsáhlé bombardování, energetické vydírání prostřednictvím manipulace s dodávkami plynu a cílení na kritickou civilní infrastrukturu. Neschopnost Kremlu zajistit rozhodující vítězství spolu s úspěšnými protiútoky Ukrajiny podporovanými západní vojenskou pomocí však Moskvu postavily do nejisté pozice.

Tím, že se Rusko uchýlilo k jadernému vydírání, fakticky přiznává limity svých konvenčních schopností. Navzdory počátečním obavám z eskalace západní země zachovaly a dokonce zvýšily svou podporu Ukrajině a dodávají jí moderní výzbroj, jako jsou systémy HIMARS, dělostřelectvo s dlouhým doletem a systémy protivzdušné obrany. Tato podpora nejen posílila odolnost Ukrajiny, ale také ukázala, že pokusy Ruska o zastrašování nedokázaly zlomit odhodlání ukrajinských spojenců.

Nebezpečné precedenty a globální dopady

Změna doktríny představuje nebezpečný precedens v oblasti mezinárodní bezpečnosti. Zavedením možnosti jaderné odvety proti nejaderným státům Rusko podkopává základní zásady jaderného odstrašování a nešíření jaderných zbraní. Tímto krokem hrozí, že ostatní státy vyzbrojené jadernými zbraněmi budou zaujímat podobně agresivní postoje, což povede k narušení pokroku, který byl po desetiletí dosahován při snižování globální závislosti na jaderných zbraních.

  Okupanti zde nejsou vítáni. Česko nechce vidět Rusy doma.

Nová doktrína se navíc nepřímo zaměřuje na rámec kolektivní obrany NATO a snaží se zasít rozkol mezi členské státy tím, že využívá obav z jaderné eskalace. Hrozí však, že se tato strategie vymstí, protože posiluje odhodlání NATO čelit ruské agresi a udržovat mezinárodní řád založený na pravidlech.

Reakce Západu: Západ: vystupňovat podporu Ukrajině

Nejúčinnější odpovědí na jaderné vydírání ze strany Kremlu je zcela odmítnout jeho podmínky a dále zvýšit vojenskou a ekonomickou podporu Ukrajině. Tento přístup by Moskvě naznačil, že jaderné hrozby nebudou odměněny ústupky. Místo toho takové kroky posílí jednotu a odhodlání spojenců Ukrajiny bránit mezinárodní normy.

Důrazná podpora Ukrajiny by také přiměla Rusko přejít od hrozeb a ultimát ke skutečné diplomacii. Jak se ukázalo v průběhu celého konfliktu, Moskva reaguje na sílu, nikoliv na slabost. Zvýšení poskytování moderních zbraní, sdílení zpravodajských informací a ekonomické pomoci Ukrajině pomůže vychýlit rovnováhu ještě více ve prospěch Kyjeva a připravit Rusko o páku, o kterou usiluje prostřednictvím jaderného zastrašování.

Změněná ruská jaderná doktrína odráží režim, který je stále více zahnán do kouta vlastními neúspěchy. Eskalace jaderné rétoriky je zoufalým pokusem o kompenzaci neúčinnosti konvenčního vojenského a ekonomického tlaku. Mezinárodní společenství však nesmí těmto hrozbám ustupovat. Pokračováním v neochvějné podpoře Ukrajiny může Západ demonstrovat, že jaderné vydírání je v 21. století nepřijatelnou a neúčinnou strategií. Pouze odmítnutím této nebezpečné taktiky se svět může přiblížit trvalému míru a bezpečnosti.

Autor: Peter Jelen

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com