Opoziční ANO podpoří v prvním čtení reformu trestního práva, pokud ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) projeví vstřícnost u přijetí úpravy tzv. dětského certifikátu a dětského ombudsmana. ANO i SPD také žádají širší debatu o novém trestném činu nazvaném činnost pro cizí moc, který je podle nich zneužitelný. Po dnešním jednání s ministrem to novinářům řekla poslankyně Helena Válková (ANO) a za SPD právník Zdeněk Koudelka.
„Tyto věci pan ministr spravedlnosti buď dojedná, nebo nedojedná, a my budeme vědět, že je tady vstřícnost,“ řekla Válková po schůzce, kterou označila za konstruktivní. První čtení u rozsáhlé novely trestních předpisů, kterou minulý týden schválila vláda, by pak ANO neblokovalo. „Můžeme být velmi vstřícní, a pak to bude ještě před Vánoci, méně vstřícní, pak to bude koncem ledna, anebo nevstřícní, a pak to nebude vůbec, což doufám, že vůbec nenastane. Ale záleží to na dovednostech pana ministra,“ prohlásila.
„Návrh má z velké většiny pozitivní přínos pro trestní právo. Bylo by velmi dobré, aby byl přijat a aby platil. Je tam problémový bod: nová skutková podstata činnost pro cizí moc, protože nabízí velké možnosti zneužívání ze strany represivních orgánů,“ shrnul postoj SPD k trestněprávní reformě Koudelka.
Schůzky se zúčastnil i šéf ústavněprávního výboru Radek Vondráček (ANO), který po ní nastínil další harmonogram, pokud „bude vzájemná důvěra a budou splněny základní podmínky“. „Máme snad jenom jeden týden, a to je třetí týden v prosinci, kdy bychom mohli zařadit první čtení. Udělali bychom ho konstruktivní, třeba by vystoupili jenom dva lidi za klub,“ popsal. Před druhým čtením by pak ale namísto standardních 60 dnů chtěl 90, ve kterých by se nad pozměňovacími návrhy scházela pracovní skupina ze zástupců všech poslaneckých klubů a uzavřeli by před druhým čtením písemnou dohodu. Pokud by zákon vrátil Senát, zbývala by podle něj ještě časová rezerva v červnu, kdy by poslanci mohli potvrdit buď svou verzi, nebo senátní.
Vládou schválená reforma rozšiřuje možnost ukládat pachatelům trestných činů peněžité tresty. Některé činy také dekriminalizuje. Ministerstvo spravedlnosti si od změny slibuje to, že uleví přetíženým věznicím, zefektivní trestní řízení a sníží recidivu i výdaje státu. Součástí reformy je i snížení trestů za některé drogové delikty a uvolnění pravidel pro pěstování a držení konopí. Tuto část návrhu kritizovali jako nedotaženou opoziční Piráti, kteří byli donedávna součástí vládní koalice.
Mezi pozměňovacími návrhy ve druhém čtení má podle Blažka být i poslanecký návrh na tzv. dětský certifikát, který vypracovalo ministerstvo spravedlnosti až po předložení aktuální reformy vládě. Návrh by měl zamezit sexuálním násilníkům v práci s dětmi.