Slovenská policie zřídila tým, který bude vyšetřovat darování materiálu Ukrajině

Slovenská policie zřídila zvláštní vyšetřovací tým, který prozkoumá okolnosti darování vojenského materiálu Ukrajině v předchozím volebním období. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Exministr obrany Jaroslav Naď v reakci řekl, že se vyšetřování neobává a že ministr vnitra chce nesmyslnými obviněními pouze překrýt problémy vlastní i vládní koalice. Slovensko po ruské invazi do sousední země v únoru 2022 předalo Kyjevu například různé typy vojenské techniky, nynější kabinet premiéra Roberta Fica tyto dodávky ze státních zásob zastavil.

„Musí být vyvozena i trestněprávní odpovědnost za bezprecedentní odzbrojení armády Slovenské republiky a ohrožení bezpečnosti všech lidí na Slovensku,“ uvedl Šutaj Eštok na tiskové konferenci.

„Velmi dobře vím, že jsme pomáhali zachraňovat lidské životy na Ukrajině tím, že jsme jim pomohli dodávkou vojenského materiálu nebo techniky. Naopak, za vlády Šutaje Eštoka na ministerstvu vnitra lidé umírají. Velmi se těším na svědecké výpovědi, velmi se těším na pravdu,“ uvedl exministr obrany a předseda neparlamentní strany Demokraté Naď v nahrávce, kterou ČTK poskytla mluvčí Demokratů Martina Kakaščíková. Naď byl ministrem obrany v letech 2020 až 2023. Ve vládě skončil loni na jaře kvůli nástupu úřednického kabinetu, který pak dovedl zemi k předčasným volbám.

Slovensko Ukrajině darovalo například vyřazené stíhačky MiG-29 sovětské konstrukce, dále systém protivzdušné obrany S-300, bojová vozidla pěchoty, zařízení na zneškodňování min či vrtulníky. Celkově šlo o zboží vojenské povahy v hodnotě zhruba 700 milionů eur (17,7 miliardy korun). Podle dřívějších informací Slovensko s ohledem na výkon ekonomiky patřilo v Evropě v oblasti dodávek vojenské techniky k největším podporovatelům Kyjeva. Značnou vojenskou pomoc napadené zemi poskytly Spojené státy, ale také také další země včetně Česka.

Uvedená rozhodnutí bývalé slovenské vlády kritizovali tehdejší opoziční politici včetně Fica, který se po předčasných volbách z konce loňského září stal počtvrté premiérem. Jeho vláda sice zastavila další předávání vojenského materiálu ze státních zásob, pokračování komerčních dodávek v této oblasti ale podpořila. Fico to zdůvodnil tím, že když zboží neprodá Slovensko, udělají tak jiní.

  Vznik ČSR byl základem svobody také pro Slováky, řekl Pellegrini

Slovenský nejvyšší kontrolní úřad v říjnu uvedl, že darování vojenského materiálu Ukrajině provázaly procesní a administrativní nedostatky. Úřad tvrdil, že Slovensko v letech 2022 a 2023 nakupovalo vojenský materiál, například dělostřeleckou munici, s odůvodněním, že je potřebný pro slovenskou armádu. Skutečným záměrem podle úřadu ale bylo zakoupený materiál označit za přebytečný a darovat ho Ukrajině.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com