Maďarsko už nepatří do Evropy. V Německu kritizují Orbánovo uchvácení moci

Německá média tvrdě kritizují maďarského premiéra Viktora Orbána, který díky novému kontroverznímu zákonu může v době nouzového stavu zemi řídit pomocí dekretů. Orbán podle německého tisku ničí demokracii a nestoudně využívá koronavirus, aby rozšířil svou moc. Podle serveru magazínu Der Spiegel už Maďarsko politicky vůbec nepatří do Evropy.

„Maďarský ministerský předseda Viktor Orbán svůj politický talent bohužel využívá k tomu, aby zničil maďarskou demokracii, kterou kdysi pomáhal vybudovat,“ je přesvědčen deník Frankfurter Rundschau.

„S odkazem na pandemii posílá parlament na časově neomezenou vynucenou pauzu a vládne pomocí dekretů,“ dodal. Díky dekretům Orbán po dobu nouze nepotřebuje k vládnutí parlament. Ten mu příslušný zákon schválil v pondělí. Pro bylo 137 poslanců, proti 53.

Od úterý může jít do vězení až na pět let každý, kdo by šířil „nepravdivé či poplašné“ zprávy o koronaviru. Vláda zákon hájí s tím, že je potřeba operativně čelit nynější pandemii. Kritici však už od zveřejnění návrhu poukazovali na nebezpečí časové neomezenosti mimořádných pravomocí.

Krátce poté přidal podpis pod sporný normativní akt prezident János Áder. Ten důrazně odmítl varování, že novela není časově vymezená a že Orbánově vládě poskytuje neomezené pravomoci. „Zákon je účinný pouze do skončení epidemie a pravomoci kabinetu jsou v něm jasně specifikované,“ prohlásil šéf státu.

Orbán podle listu Frankfurter Rundschau usiluje o model podobný Singapuru, tedy malý, autoritářský a hospodářsky rostoucí stát. V pondělí se k němu posunul o velký krok dopředu. Po odeznění epidemie už Maďarsko nebude pravou demokracií.

„Vítejte v nové evropské realitě: Uprostřed EU teď existuje kvazidiktatura,“ míní Der Spiegel, podle něhož žádnou z nových pravomocí Orbán ve skutečnosti k boji proti koronaviru nepotřebuje. Jde mu jen o rozšíření vlivu v zemi. „Tak, jak se to prostě dělá, když chce člověk pokud možno vládnout sám.“

  Putin se přirovnal k Petru Velikému a řekl, že ruské vedení musí navracet území

„Orbán nestoudně využívá tuto situaci, aby rozšířil svou moc,“ míní také list Mitteldeutsche Zeitung, podle něhož se tváří v tvář této situaci Evropská unie zdá bezmocná. O tom je přesvědčen i list Nürnberger Nachrichten, který míní, že nynější opatření nemají s demokratickou svobodou mínění a kontrolou vlády nic společného.

Der Spiegel upozorňuje na dvojici opatření – jedno umožňuje trestat až osmi lety odnětí svobody porušení karantény, druhé až pěti lety vězení rozšiřování falešných zpráv.

Právě toto neurčitě formulované opatření přitom může představovat nebezpečí pro nezávislé novináře, kteří se nyní obávají, že kvůli kritickému zpravodajství budou odsouzeni. „Maďarsko tak k Evropě patří už jen geograficky, ale ne politicky,“ dodává server.

Von der Leyenová odmítá omezování svobody projevu

K tématu se vyjádřila i předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Nouzová opatření, která zavádějí vlády některých členských zemí, podle ní musejí být časově omezená a musí respektovat hodnoty Evropské unie. Zdůraznila, že vlády členkých zemí nemohou boj s koronavirem vést na úkor svobody projevu či médií.

„Demokracie nemůže fungovat bez svobodných a nezávislých médií. Respekt ke svobodě vyjádření a právní jistota jsou v těchto nejistých časech zásadní,“ uvedla politička, jejíž instituce dohlíží na dodržování základních hodnot stanovených v unijních smlouvách.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/madarsko-viktor-orban-koronavirus-dekrety-zakon-demokracie-diktatura.A200331_102159_zahranicni_bro

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com