Jeden den na odstranění nenávistného projevu na internetu. Zákon podpořili francouzští poslanci

Francie zpřísní boj proti nenávisti na internetu. Poslanci Národního shromáždění ve středu definitivně schválili návrh zákona, který dává velkým internetovým platformám po nahlášení jen 24 hodin na odstranění projevů nenávisti. Jinak jim hrozí pokuta až 1,25 milionu eur (34,3 milionu korun). Kritici zákona varují před omezením svobody slova a cenzurou.

Premiér Édouard Philippe zpřísnění norem namířených proti nenávisti na internetu slíbil již před dvěma lety. Státní tajemník pro digitalizaci Cédric O nyní prohlásil, že počet nenávistných komentářů na síti, který byl už tak vysoký, v době celostátní karantény ještě vzrostl a že se jejich autoři „více než kdy dřív cítili být nedotknutelní“. V textu nového zákona se podle státního tajemníka podařilo najít rovnováhu mezi svobodou slova a účinností.

Na základě nové normy, jejíž tvůrci se inspirovali v Německu, budou mít sociální sítě a další platformy povinnost odstranit nelegální obsah během 24 hodin od okamžiku, kdy jej některý z uživatelů nahlásí. Cílem je odstraňovat výroky podněcující k nenávisti, násilí či rasistické a náboženské urážky.

Proti návrhu zákona ve středu hlasovali zástupci pravicové i levicové opozice, podle kterých hrozí omezení svobody slova. Strana prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (REM), která návrh zákona předložila, má ale v dolní komoře parlamentu pohodlnou většinu. Senát, který ovládá pravicová opozice, se stavěl proti zákonu.

Podle AFP velké internetové platformy boj proti nenávisti na internetu podporují, namítaly ale, že nový zákon je bude nutit jednat příliš rychle, což by mohlo vést k polemikám o oprávněnosti smazání příspěvků i právním sporům.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3096869-jeden-den-na-odstraneni-nenavistneho-projevu-na-internetu-zakon-podporili-francouzsti

  Americký Senát přehlasoval Trumpovo veto obranného rozpočtu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com