Poláky čeká druhé kolo prezidentských voleb, první vyhrál Duda

V nedělním prvním kole prezidentských voleb v Polsku zvítězil současný prezident Andrzej Duda, důležitý spojenec vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Podle výsledků, které dnes po sečtení zhruba 99,8 procenta hlasů zveřejnila státní volební komise, ho podpořilo 43,67 procenta voličů. Nezískal tedy nadpoloviční počet hlasů, a tak se za dva týdny ve druhém kole utká s druhým nejúspěšnějším kandidátem, varšavským primátorem Rafalem Trzaskowským z opoziční Občanské platformy.

Trzaskowski dostal 30,34 procenta hlasů a třetí skončil nezávislý publicista a televizní moderátor Szymon Holownia se 13,85 procenta hlasů. Politolog Marek Migalski portálu onet.pl řekl, že klíčové ve druhém kole bude, koho podpoří voliči tohoto nováčka v polské politice. Názorově blíže má k Trzaskowskému než k Dudovi.

Trzaskowski i Duda se hned dnes vydali na další cesty po Polsku s cílem přesvědčit další voliče. „Potřebná je rovnováha, a ne monopol jednoho uskupení,“ řekl Trzaskowski na shromáždění v Plocku severozápadně od Varšavy.

Pro konzervativce z PiS je udržení Dudy na postu prezidenta klíčové pro to, aby dál mohli prosazovat svůj volební program. Tato strana v posledních letech ovládla klíčové posty ve veřejném životě v Polsku a její vláda se dostala do sporů s Evropskou komisí kvůli obavám z porušování principů právního státu a z porušování hodnot EU.

V dnešním rozhovoru pro Polský rozhlas dal Duda najevo, že bude hájit konzervativní hodnoty, tvrdí například, že pro většinu Poláků je nepřijatelné, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti. Rodina má mít podle něho takovou podobu, jak je zapsáno v polské ústavě, tedy že jde o svazek muže a ženy. Znovu také dal najevo odpor proti hnutí za posílení práv leseb, gayů a transsexuálů, které polští konzervativci nazývají „ideologie LGBT“. Tvrdí, že tato ideologie je zatahována do škol, kdežto rodiče mají právo na výchovu dětí v souladu s tradičními hodnotami. „Připomíná mi to moje dětství, kdy nás ve škole učili určitou ideologii a doma se říkalo něco jiného,“ dodal prezident, který se narodil v roce 1972 a dětství tedy prožil za komunismu.

  Putinův "princip domina" pro civilizační porážku Západu

Ve druhém kole se Duda podle všeho bude snažit na svou stranu získat voliče Krzysztofa Bosaka, kandidáta krajně pravicového uskupení Konfederace (Konfederacja). Bosaka v neděli podpořilo 6,75 procenta voličů, předsedu Polské lidové strany (PSL) Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze 2,37 procenta voličů a kandidát polské levice Robert Biedroń, který se jako jediný významnější polský politik otevřeně hlásí ke své homosexualitě, získal 2,21 procenta hlasů.

Hlasovat přišlo 64,4 procenta voličů. To je pro první kolo prezidentských voleb nejvyšší volební účast od roku 1995, kdy činila 64,70 procenta. Tehdy do druhého kola postoupili Lech Walesa a Aleksander Kwaśniewski.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/polaky-ceka-druhe-kolo-prezidentskych-voleb-prvni-vyhral-duda/1907346

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com