Poláky v neděli čeká volba mezi Dudou a Trzaskowským

olští voliči v neděli rozhodnou, zda zemi povede dalších pět let dosavadní prezident Andrzej Duda, spojenec národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) a její vlády, anebo jeho soupeř z řad liberální opozice, varšavský primátor Rafal Trzaskowski. Rozdíl mezi oběma kandidáty v předvolebních průzkumech je v rozmezí statistické chyby, a tak se výsledek zdá nepředvídatelný: oba rivaly dělí jen příslovečný vlásek jak od vítězství, tak od porážky.

Agentura AP označila hlasování „za důležitý test populismu v Evropě“ po kampani ostré jako břitva, která ještě více prohloubila rozdělení Polska a nechyběly v ní ani výpady proti sexuálním menšinám a antisemitské i protiněmecké tóny. Oba uchazeči – oba ve věku 48 let – hledali podporu v soupeřících politických táborech za oceánem.

Prezidentské volby se původně měly konat 10. května, ale musely být odloženy kvůli koronaviru i pochybnostem o způsobu a spravedlnosti hlasování na 28. června. Duda, kterého pár dnů před hlasováním přijal v Bílém domě prezident Donald Trump, v prvním kole vyhrál se ziskem 43,5 procenta hlasů, což představovalo 8,45 milionu voličů. Na zvolení to ale nestačilo. Do druhého kola postoupil také Trzaskowski, který získal 30,46 procenta hlasů (5,9 milionu voličů). Rivalův náskok ale mohl Trzaskowski vymazat za pomoci voličů dalších středových kandidátů, zatímco na vážkách zůstalo sedm procent příznivců kandidáta krajní pravice Krzysztofa Bosaka.

Pro vládní tábor, znesvářený s bruselskými představiteli EU, je v sázce hodně: má sice v klíčové dolní komoře parlamentu těsnou většinu, ale ta by nestačila k přehlasování případných prezidentových vet na návrhy zákonů.

Možná i proto dal Duda najevo odpor vůči „ideologii LGBT“, tedy vůči prosazování práv sexuálních menšin, která je podle něj nebezpečnější než komunismus, a navrhl ústavní dodatek proti adopcím dětí homosexuálními páry. I v cizině pak zaujal svým výpadem proti povinnému očkování.

  U Japonska se rozlomila loď, ropná skvrna se táhne pět kilometrů

„Naprosto nesouhlasím s žádným povinným očkováním,“ uvedl během jednoho mítinku, vysílaném v TVP. „Očkování proti koronaviru by rozhodně nemělo být povinné,“ řekl s tím, že se nikdy nenechal očkovat proti chřipce.

„Sním o zemi, ve které všichni politici vědí, že Země je kulatá a děti je třeba očkovat. Takovou zemi vybudujeme,“ zareagoval Trzaskowski.

Duda později dodal, že s tak závažnými nemocemi, jako je dětská obrna, spalničky či tuberkulóza, by se bez očkování těžko dalo bojovat. Je rád, že byl v dětství očkován, a tak by se mělo postupovat i nadále.

Trzaskowskému, který se zasazoval o toleranci a rovnoprávnost, ale nyní vyjádřil souhlas s ústavním zákazem adopce dětí homosexuály, Duda vyčítá, že mění názory o 180 stupňů. Ve vládních médií zní také kritika, že jako primátor nezvládl ani havárii varšavské kanalizace, anebo že „zapomněl“, že jako poslanec hlasoval proti snížení věku pro odchod do penze.

Duda se naopak snaží opřít o štědré sociální programy vlád PiS v posledních letech. „Velice často teď při setkání s lidmi slyším, že se jim teď žije lépe, snadněji. Naposledy jsem slyšel, že díky naší politice může děvče z rodiny s mnoha dětmi studovat medicínu ve velkém městě, protože teď si to rodiče mohou dovolit,“ argumentuje a dodává, že od počátku je jeho cílem zvýšit životní úroveň v Polsku na úroveň západních zemí.

V neprospěch stávajícího prezidenta ale podle politologů může sehrát nechuť k ovládnutí všech mocenských institucí jedinou stranou, PiS. Dělící čára často vede napříč rodinami: média naposledy zaujalo, že pro Trzaskowského agituje syn bývalého místopředsedy vlády PiS.

O rozdělení země svědčí i to, že se štáby obou uchazečů nedokázaly domluvit na televizní debatě: Duda nepřijal pozvání nezávislých médií, Trzaskowski odmítl veřejnoprávní Polskou televizi (TVP), která je podle kritiků v rukou PiS a nepokrytě straní Dudovi. Dudu v TVP sledovaly skoro čtyři miliony diváků, Trzaskowského v TVN zhruba polovička.

  Rusko hrozí zablokováním twitteru

„Tolik agrese ve volební kampani ještě nebylo. Konfrontace stoupenců Andrzeje Dudy a Rafala Trzaskowského stále častěji končí nadávkami, výhružkami a dokonce i údery pěstí,“ napsal opoziční list Gazeta Wyborcza. „Nenávist je strašně zákeřná, protože nakazí všechny a nikdo nevyjde z tohoto boje bez kazu,“ varoval sociolog Cezary Obracht-Prondzyński.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com