Putin telefonoval se Zelenským kvůli Donbasu

Ruský prezident Vladimir Putin hovořil telefonicky se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským o situaci v Donbasu, kde má od půlnoci začít platit nové příměří. Putin podle prohlášení Kremlu mimo jiné kritizoval rozhodnutí ukrajinského parlamentu o konání místních voleb; Kyjev informoval, že Zelenskyj vyzval k propuštění zadržovaných Ukrajinců.

Na novém klidu zbraní se domluvili ve středu večer vyjednávači Ukrajiny a Ruska za podpory Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Příměří má začít po půlnoci v noci na pondělí, má být „úplné a všeobecné“ a má otevřít cestu ke splnění dalších ustanovení mírových dohod.

Putin v rozhovoru Zelenskému řekl, že rozhodnutí ukrajinského parlamentu uspořádat lokální volby odporuje mírové dohodě z Minsku a ohrožuje vyhlídky na urovnání konfliktu na východě Ukrajiny.

Ukrajinský parlament minulý týden rozhodl, že chystané volby do místních zastupitelstev se neuskuteční na území ovládaných proruskými povstalci. Minská dohoda předpokládá, že Kyjev získá zpět pod kontrolu hranici ukrajinských uzemí okupovaných separatisty s Ruskem poté, co těmto regionům poskytne širokou autonomii a uspořádá zde místní volby.

Zelenského kancelář podle agentury Unian uvedla, že oba státníci se shodli na prospěšnosti nadcházejícího příměří v Donbasu i na nutnosti provést další opatření na podporu míru v tomto regionu, jako je odminování oblastí bojů či stažení části jednotek z fronty. Zelenskyj rovněž Putina vyzval k propuštění Ukrajinců zadržovaných na východě Ukrajiny, na okupovaném poloostrově Krym i v samotném Rusku.

Minská dohoda pomohla zastavit boje, v občasných přestřelkách a dělostřeleckých útocích však na obou stranách fronty dále umírají lidé. Konflikt v Donbasu si od jara 2014 vyžádal přes 14.000 mrtvých. Ukrajina a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva to popírá. Zelenskyj učinil z ukončení války v Donbasu svou prioritu, k zásadnějšímu průlomu v jednání ale dosud nedošlo.

  Arménská armáda vyzvala premiéra, aby s vládou odstoupil. Ten výzvu označil za převrat

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com