Pompeo přiletěl do Česka. V úterý navštíví Plzeň, řešit bude i bezpečnost, sítě 5G či energetiku

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo přiletěl do Česka. Jednat by měl s českými politiky zejména o kybernetické bezpečnosti, mobilních sítích páté generace (5G) a odpovědi na rostoucí vliv Ruska a Číny ve světě. V úterý má program především v Plzni, kde si s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) připomene 75. výročí konce druhé světové války. Ve středu ho čeká schůzka s premiérem Andrejem Babišem (ANO), prezidentem Milošem Zemanem a vystoupení v Senátu.

Letadlo s americkým ministrem na ruzyňském letišti přistálo krátce po osmé hodině. Pompea na letištní ploše přivítala ředitelka protokolu ministerstva zahraničí Markéta Šarbochová či americký velvyslanec v Praze Stephen King.

Po příletu měl ministr podle neoficiálních informací naplánovaný odpočinek. Z letiště ho společně s jeho spolupracovníky odvezla za doprovodu policejních motocyklů a vozidel automobilová kolona. Členové početné delegace měli při výstupu z letadla roušky, Pompeo s manželkou vystoupili bez nich.

Pompeo v úterý pojede do Plzně, kde spolu s Petříčkem navštíví muzeum Patton Memorial Pilsen a položí věnce u památníku Díky, Ameriko! Uctí tak památku amerických vojáků, kteří na konci druhé světové války osvobodili západní část Československa. Pompeo měl Plzeň navštívit už v květnu, kvůli pandemii koronaviru ale tehdy z oslav výročí konce války i z návštěvy amerického ministra sešlo.

Následně oba ministry čeká jednání v prostorách pivovaru. Petříček před cestou do Plzně ocenil, že Pompeo zahajuje své středoevropské turné právě v České republice, což je podle něj důkaz velmi dobrých vzájemných vztahů. Při jednání s ním chce navázat na témata, která česká a americká diplomacie projednávala už v minulosti, tedy na bezpečnostní spolupráci, na otázky vztahů s Čínou a Ruskem, rozvoj obchodních vztahů, boj proti terorismu nebo rozvoj vědecké a technické spolupráce.

V otázce bezpečnosti budou oba politici podle Petříčka mluvit o společném působení v Afghánistánu nebo o další spolupráci při boji proti terorismu i v jiných oblastech světa. Mluvit s ním bude chtít i o reakci mezinárodního společenství na události v Bělorusku a jeho hlavním městě Minsku, kde režim prezidenta Alexandra Lukašenka tvrdě potlačil demonstrace odmítající výsledek nedělních prezidentských voleb.

  Přehlídka uprostřed pandemie - apokalyptické reality v Rusku

„Mike Pompeo, věřím, že projedná jak s prezidentem, tak se zástupci Senátu pohled Spojených států na vztahy s Čínou. My ale jako členský stát Evropské unie vycházíme z toho, že máme zájem na budování vztahů EU-Čína. Nechceme zde nějakým způsobem přispívat k vytváření dvou bloků, nechceme návrat ke studenoválečné situaci,“ doplnil Petříček k dalším tématům.

Babiš chce mluvit o obchodu či remdesiviru

Ve středu se Pompeo v Kramářově vile sejde samostatně s Babišem. Český premiér považuje za prioritu jednání podporu obchodu. „Spojené státy jsou pro nás nejdůležitější trh mimo Evropskou unii z hlediska vývozu i dovozu,“ řekl Babiš. Vyjádřil lítost nad tím, že se v minulosti nepodařilo dotáhnout do konce dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Od Pompea by chtěl mimo jiné slyšet, proč se nedaří pokrok v jednání o liberalizaci obchodních vztahů obou velkých ekonomických bloků.

Další téma debaty by podle českého premiéra měla být spolupráce v boji s pandemií koronaviru. Babiš v této souvislosti zmínil, že chce mluvit například o omezeních, která platí pro využívání léku remdesivir, který se vyrábí v USA a pomáhá pacientům s těžkým průběhem nemoci.

Nadnesení otázky stavby nových jaderných bloků v Česku očekává Babiš spíš z americké strany. „Co se týká jádra, já chápu, že Spojené státy by rády měly nějakou preferenční pozici, ale tam je potřeba, aby ta soutěž byla transparentní, byla objektivní,“ tvrdí předseda vlády. Americká společnost Westinghouse je jedním z uchazečů o zakázku na stavbu nového bloku v Dukovanech.

„Je možné, že se otevře diskuse nad projektem třech moří, což se opět týká jak dopravy, tak energetiky. A není vyloučeno, že se bude třeba diskutovat 5G,“ doplňuje svůj odhad obsahu schůzky vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

  První kolo moldavských voleb vyhrála proevropská kandidátka Sanduová

Po setkání v Kramářově vile Pompeo s Babišem společně zamíří na Pražský hrad, kde je čeká jednání s prezidentem. Americká diplomacie avizovala, že setkání bude spíš zdvořilostního rázu.

Pompea čeká diskuze se senátory

Ve středu americký ministr také navštíví Senát, kde se sejde s jeho předsedou Milošem Vystrčilem (ODS) a následně přednese projev před plénem horní komory parlamentu. Po projevu je v plánu debata se senátory, kterou bude moderovat šéf zahraničního výboru horní komory Pavel Fischer.

„Chtěl bych vědět, jaký je jeho strategický odhad pro euroatlantický prostor. Výzvy pro bezpečnostní prostředí k nám přichází ze všech stran. Zajímalo by mě, jaký vývoj odhaduje,“ předeslal v ČT téma diskuze Fischer. Už dříve prohlásil, že Pompeovo vystoupení vnímá jako ocenění za postoje Senátu v některých otázkách zahraniční politiky. Horní komora přijala rezoluce kritické k některým krokům Ruska a Číny.

Místopředseda Senátu Jan Horník (STAN) by podle Fischera chtěl řešit problematiku aplikace TikTok. Americký prezident Donald Trump minulý týden vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s čínskými společnostmi, které vlastní platformy TikTok a WeChat.

Podle Jiřího Dienstbiera (ČSSD) by senátoři mohli Pompeovi klást i ne zcela příjemné otázky. Zmínil například různý přístup americké administrativy k vlivovým zásahům Ruska a Číny nebo přístup USA k mezinárodním institucím, jako jsou OSN či WHO. Debatovat by podle něj bylo možné též o stažení zhruba 12 tisíc amerických vojáků z Německa. Trump stažení části vojáků zdůvodňuje nedostatečnými výdaji Berlína na obranu.

Vystoupení amerických ministrů zahraničí či jiných členů vlády v českém parlamentu nejsou obvyklá. K poslancům a senátorům, ale i členům vlády, diplomatům či zástupcům armády a církve promluvila například v roce 1997 ve Smetanově síni pražského Obecního domu tehdejší šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová. Ve svém projevu mimo jiné obhajovala rozšíření NATO.

  Ukrajinská armáda oznámila, že okupanti zahájili přípravy na provokaci v Záporožské jaderné elektrárně

Z vrcholných amerických politiků naposledy v Senátu vystoupil v roce 2018 tehdejší předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Při tehdejší návštěvě Česka promluvil i před poslanci. Nyní zasedá pouze horní komora českého parlamentu, sněmovna má prázdniny.

S technologickými firmami o 5G nebo energetice

Ve středu se Pompeo sejde také se zástupci amerických a českých technologických firem. Podle americké diplomacie chce Pompeo s politiky v Česku jednat i o bezpečnosti sítí 5G, u nichž se Spojené státy obávají možného zneužití ze strany čínských dodavatelů technologií. Měl by hovořit také o energetické závislosti střední Evropy na Rusku, o spolupráci v jaderné energetice nebo o obraně proti vlivu Ruska a Číny. Debata by se měla týkat i spolupráce při prosazování demokracie a lidských práv.

Vzhledem k tématu jaderné energetiky se objevily spekulace, že Pompeo bude v Česku lobbovat za společnost Westinghouse, která má zájem o zakázku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Hlavní ekonom Natland Petr Bartoň k tomu řekl, že obvykle se podobné vyjednávání vede spíš na úrovni ambasád než ministrů.

„Osobní intervence amerického ministra zahraničí však není porušením tohoto pravidla. Je spíše veřejným přiznáním, že jadernou energetiku v ČR, na rozdíl od jiných zemí, nedělají soukromé firmy, nýbrž stát,“ podotkl Bartoň.

Policie po dobu Pompeovy návštěvy neočekává zpřísněná bezpečnostní opatření, lidé v Praze a v Plzni ale musí počítat s možností krátkodobého uzavření některých křižovatek při průjezdu delegace.

Česko je první zastávkou na Pompeově cestě po střední Evropě. Ve čtvrtek ráno bude americký ministr pokračovat do Slovinska, následně navštíví také Rakousko a Polsko.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3159162-pompeo-zahajuje-navstevu-ceska-resit-bude-bezpecnost-site-5g-ci-energetiku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com